تفاوت چوب و رزین در مبل

تفاوت چوب ورزین در مبل روشهای تشخیص چوب و رزین پلی استر

برخی از فروشندگان مبل به جای آن که از چوب در ساخت مبلمان استفاده کنند، از مواد شیمیایی رزینی استفاده می کنند. استفاده از این مواد سبب می شود تا هزینه ای که برای ساخت مبلمان که با استفاده از پلی استر رزین صرف می شود بسیار پایین تر از مبلمانی باشد که با استفاده از چوب ساخته شده اند و باعث شود که فروشنده بتواند سود بیشتری را به جیب خود بزند. مبلمانی که با استفاده از رزین ساخته شده اند از کیفیت بسیار پایینی برخوردارند.

پلی استر ترکیبی از جنس پلاستیک می باشد که در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از ان ها صنعت مبلمان می باشد. این ماده که با نام فایبر گلاس هم شناخته می شود اما در واقع نوعی فایبر گلاس تقویت کننده است و پلی استر نوعی صمغ که به آن رزین گفته می شود. رزین پلی استر ماده ای است که به هنگام مخلوط شدن در هاردنر (خشک کن) دمای آن بالا رفته، سپس به حالت ژله ای در می آید و نهایتاً سفت می شود. حجم پلی استر پس از سفت شدن مقداری کاهش می یابد زیرا مولکول ها موقع بستن به یکدیگر نزدیک و مقداری از محلول تبخیر می شود. باید توجه داشت که پلی استر بسته شده را دیگر نمی توان به حالت مایع در آورد.

علت استفاده از رزین در مبل

هزینه کم تولید ، قیمت پائین تر برای مشتری ، سرعت تولید ، دردسر کمتر تولید کننده و استقبال بازار از مبل ارزان تر بودن نسبت به مبل با منبت تمام چوب
منبت چوب قیمت بسیار بالایی دارد. اما همان منبت را باسرعت بیشتر و قیمت بسیار پائین تر با رزین میشود تولید کرد که اگر به صورت اصولی روی کلاف مبل نصب شود از کیفیت و طول عمر بالای نیز برخوردار میباشد. درمورد رنگ پذیری ان حرف حدیث های بسیاری هست اما کسانی که در این کار تجربه دارن از مواد افزودنی در رزین استفاده میکنند که رنگ چذیری ان را بالا میبرد.

استفاده از ترکیب چوب و رزین در مبل

استفاده از رزین پلی استر در تولید مبلمان یک امر خیلی عادی شده و بسیاری از این روش برای ساخت پایه مبلمان تاج مبل گل های جلو دسته منبت های روی مبلها مخصوصا مبل استیل های و مبل کلاسیک در ساخت انواع سرویس خواب اینه و کنسول و انواع جلو مبلی منبتی استفاده می شود.
.
مزایا و معایت چوب و رزین

مزیت استفاده از رزین در تولید مبلمان و مصنوعات چوبی ارزان بودن مبل چوب و رزین نسبت به مبل تمام چوب است اما قطعا کیفیت و دوام مبل تمام چوب را ندارد و درمقابل ضربه و شوک ممکن است شکسته شود و از چوب جدا شود.

تفاوت چوب و زرین پلی استر

نا گفته نماند رزین نیز مانند سایر مواد دیگر دارای درجه کیفیت های متفاوتی می باشد که در صورت استفاده از پلی استر رزین مرغوب می توان مبلمانی را ساخت که هم از لحاظ طراحی بسیار زیبا باشد و هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد به صورتی که در برابر عواملی همچون پوسیدگی و خرابی زود هنگام مقاوم باشد و از همه مهم تر این که از قیمت مقرون به صرفه ای نیز برخوردار باشد؛ اما این نکته را نیز فراموش نکنید که پلی استر رزین با کیفیت و مرغوب به هیچ عنوان نمی تواند جای چوب را بگیرد و فقط می تواند استفاده دکوری داشته باشد تا کاربردی
.
ترکیب چوب و رزین چیست؟

یکی از موادی که در ساخت مبل و مصنوعات چوبی مورد استفاده قرار می گیرد رزین پلی استر است که ابتدا به صورت ژله ای تهیه می شود و در حالت ژله ای به شکل دلخواه و مورد نظر مثلا پایه مبل، درمی آید و سپس خشک و سفت می شود که پس از این مرحله به هیچ وجه حتی با حرارت تغییر شکل نخواهد داد.

از آنجائیکه رزین پلی استر به خوبی به چوب می چسبد، از آن برای زیباسازی منبت کاری مبل و مصنوعات چوبی استفاده می گردد.
رزین پلی استر را حتی می توان با رنگ دلخواه مخلوط کرد و سپس شکل و فرم مورد نظر را به آن داد. رنگ رزین پلی استر حتی در مقابل نور آفتاب تغییر نخواهد کرد و ماندگاری بالایی دارد.

در هنگام ساخت رزین پلی استر از موادی برای خشک شدن آن استفاده می شود که معمولا ۱ درصد الی ۴ درصد کل مخلوط را را شامل می شود. در صورتی که این ماده ی خشک کننده ی رزین پلی استر از ۴ درصد بیشتر باشد، کیفیت رزین کم شده و احتمال ترک خوردگی آن بالا می رود.

چطور رزین استفاده شده در مبل را تشخیص دهیم؟

اما از آنجایی که در تولید مبلمان قسمت های مورد استفاده از پلی استر را می توان با پوشش مناسبی از رنگ مخفی نگه داشت ،سوال این است که چطور می توان رزین رنگ شده را تشخیص داد؟
بهترین و راحت ترین راهکار ، دیدن نمونه رنگ نشده ی منبت مورد نظر است. از فروشنده بخواهید که نمونه رنگ نشده ی آن را به شما نشان دهد.
وزن مبلی که در آن رزین به کار رفته سنگین تر است
منبت های رزینی جان و روح ندارند کاملا قالب زده شده است. منبت های روی چوب مثل یک اثر هنری است. با کمی دقت میتوانید تراشکاری منبت را از رزین چسبیده شده روی چوب تشخیص دهید.

چگونه هنگام تحویل مطمئن شویم که از پلی استر رزین در کار ما استفاده نشده است؟
در اینجا ما یک روش ابتکاری و نامرسوم ولی کاملا کاربردی را به شما می آموزیم که آن استفاده از یک سوزن است !
کافیست سوزنی را داغ کنید و درجایی از پایه یا منبت مبل که دید کمی دارد فرو کنید اگر فرو رفت و بوی پلاستیک حس کردید یا به سوزن کمی پلاستیک سوخته شده چسبید در این مبل از نمای رزین استفاده شده است

کاربرد پلی استر رزین

امروزه از پلی استر رزین به جای چوب در ساخت مبلمان استفاده می کنند که این کار باعث می شود که تولید مبلمان راحت تر باشد و هم چنین هزینه ای که برای ساخت ان صرف می شود، پایین تر از مبلمانی باشد که با استفاده از چوب ساخته می شود. از پلی استر رزین در زمینه های مختلفی همچون منبت کاری، قالب گیری، طراحی های ظریف نیز استفاده می شود.

هشدار در مورد پلی استر رزین

در استفاده از پلی استر رزین باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که بهترین درجه حرارت برای کار با این مواد، دمای بیست درجه می باشد. از طرفی پلی استر رزین مایع، بویی تند دارد و مصرف بیش از پنج کیلوگرم آن در روز، مضر می باشد و همچنین باید در فضایی استفاده شود که دارای تهویه است

کلام آخر …

به شما توصیه می کنیم که فقط مبلمانی را که با استفاده از چوب ساخته شده اند را خریداری کنید حتی اگر قیمتش بالا تر از مبلمانی باشد که با استفاده از پلی استر رزین ساخته شده اند؛ زیرا شما در طول زندگی خود و با توجه با اوضاع اقتصادی کنونی خانواده ها نهایتاً دو الی سه بار بیشتر به خرید مبلمان نمی پردازید و بهتر است که مبلمانی را بخرید که از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار باشد تا بتوانند مبلمان عمر طولانی داشته باشند. اگر شما از آن دسته آدم هایی هستید که هر سال یک بار به خرید مبل می پردازید شاید پیش خودتان فکر کنید که چه کاری است که من بخواهم هزینه زیادی را صرف خرید مبلمان چوبی کنم در صورتی که می توانم با همان هزینه دو دست مبلمان پلی استر رزینی را خریداری کنم اما لازم است به شما عزیزان هم یاد آوری کنم که این مبلمان تنها جنبه دکوری دارند و نه جنبه کاربردی و در صورتی که شما آن ها را خریداری کنید و پس از چند وقت استفاده در ان ها ناقصی ببینید باعث دل زدگی شما از مبلمان می شود و مانند این می باشد که شما پولتان را در جوب ریخته اید.

برچسب ها:
مبل رزینی مبلمان رزین تفاوت مبل چوبی و رزینی تفاوت چوب و رزین
چوب با زرین چه فرقی دارند
چگونه رزین و چوب را تشخیص دهیم؟

تشخیص رزین از چوب
زرین پلی استر چیست