مبل ارگونومیک چیست؟

مبل ارگونومیک چیست؟ چرا باید مبل ارگونومیک بخریم؟ مزایای مبلمان ارگونومیک چیست؟ مبلمان ارگونومیک را بشناسید؟

تولید و فروش مبلمان راحتی با طراحی کاملا استاندارد و ارگونومیک با الگو گرفتن از صندلی ها طبی پزشکی در تولیدی مبل ایران رفاه اگر قصد خرید یک مبل بسیار راحت را دارید که در طول سال ها استفاده از ان به بدن و ستون فقرات شما اسیب نرسد. قبل از خرید مبلمان از محصولات ارگونومیک مبل ایران رفاه دیدن فرمایید.

ارگونومی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

ارگونومی بعنوان رشته‌ای از علوم که به دست آوردن بهترین ارتباط میان انسان و محیط (کار و زندگی) هدف اصلی آن است، تعریف می‌شود. ارگونومی با ارزیابی قابلیت‌ها و محدودیت‌های انسان (بیومکانیک و آنتروپومتری)، استرس‌های کاری و محیطی (فیزیولوژی‌کار و روان‌شناسی صنعتی)، نیروهای استاتیک و دینامیک روی بدن انسان (بیومکانیک)، خستگی (فیزیولوژی کار و روان‌شناسی صنعتی) و طراحی ایستگاه کاری و ابزارها (آنتروپومتری و مهندسی) سر‌و‌کار دارد. بنابراین ارگونومی از علوم بسیاری تشکیل یافته است.

اهداف علم ارگونومی

ارگونومیک علم طراحی سازگار محیط و محصولات با کاربران است. لغت ارگونومیک از لغات یونانی «ارگون» به معنای «کار» و «نوموس» به معنای «قانون» گرفته شده است و اصطلاحاً به معنی انطباق کار برای افراد، از طریق طراحی وظیفه و روش‌ها و نیز انطباق افراد با کار از طریق استفاده مناسب از چیدن روش‌های صحیح می‌باشد. باید توجه داشت که آنچه برای یک نفر مناسب است می‌‌تواند برای دیگری مناسب نباشد. بنابراین روش‌های مجزا باید مدنظر قرار گیرند. ارگونومیک در نظر اول ممکن است آگاهی و علم جلوگیری از صدمات و ناراحتی‌های پیش‌بینی نشده معنی شود در حالی که موضوع اصلی آن پیش از بررسی وقوع ضایعه‌ای، تقویت راحتی و روانی عملکرد است. فراموش نباید کرد که انسان‌ها دارای محدودیت هستند و برای اینکه بتوان با وجود محدویت‌ها فعالیت مناسبی داشت، شرایط محیط باید به گونه‌ای مناسب طراحی گردد.

اهداف شناخت ارگونومیک را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد:

۱- برخورداری از تندرستی
۲- تقویت توانایی‌های بدن
۳- بالا بردن راندمان فعالیت
۴- رهایی از عوارضی همچون استرس، چاقی، چشم درد، درد پشت و درد گردن و یا بیماری‌هایی که از صدمات کشش متمادی به وجود می‌آیند.
۵- یافتن روش‌هایی برای درست انجام دادن کارهای تکراری و یا سنگین.

تعاریف کامل‌تری از ارگونومی

برخی از تعاریفی که متخصصان و کارشناسان این علم از ارگونومی نموده‌اند، به عنوان نمونه در زیر آورده می‌شود:

– ارگونومی علم مطالعه انسان‌ها در حین انجام کار، برای درک ارتباط پیچیده میان افراد و جنبه‌های فیزیکی و روان‌شناختی محیط کار، نیازهای شغلی و روش‌های کار می‌باشد.

– ارگونومی علمی است که انسان و تعامل آن را با محصولات، تولیدات، تجهیزات، امکانات، روش‌ها و محیط کار و زندگی مورد مطالعه قرار می‌دهد و علیرغم علوم فنی ـ مهندسی (که عمدتاً به تکنیک‌ها و فنون می‌پردازد) بر انسان و طراحی وسائل برای افراد تأکید دارد.

– ارگونومی عبارت‌ است از کاربرد اطلاعات علمی موجود درباره انسان (و روش های علمی کسب چنین اطلاعاتی) برای حل مشکلات طراحی‌.

– انجمن بین‌المللی ارگونومومی ارگونومی را چنین تعریف می‌کند: ارگونومی علمی است که دانش حاصل از علوم انسانی را با مشاغل، سیستم‌ها، محصولات و محیط زیست با توجه به توانایی‌های جسمانی و روانی و محدودیت‌های انسانی مرتبط می سازد (هانچینسون و دیل).

ارگونومی عبارت است از علم به‌کارگیری بهینه از ابزار کار در محیط کاری، به نحوی که حداکثر بازدهی در تولیداتی که انسان در آن نقش دارد، بدست آید در حالی که کارگر یا کاربر حداکثر رضایت را از کاربرد ابزار مزبور و همچنین از محیط کاری دارد و میزان ایمنی لازم در کار برای کارگران و کاربران فراهم شده است. با توجه به تعریف فوق، علم ارگونومی از رشته‌های علمی نظیر پزشکی فیزیولوژی، آمار، روان‌شناسی، مردم‌شناسی، آناتومی، بیومکانیک و سنجش ابعاد و اجزای بدن انسان، برای طراحی ماشین و محیط کار سود می‌برد. در‌واقع، ارگونومی یک علم چند رشته‌ای است که ارتباط متقابل تکنولوژی، محیط و نیازهای روحی و جسمانی انسان را برقرار می‌سازد. در ایالات متحده آمریکا، به‌جای واژه‌ی ارگونومی، عبارت مهندسی فاکتورهای انسانی را بکار می‌برند. انجمن فاکتورهای انسانی و ارگونومی آمریکا نیز بر روش‌های طراحی تأکید داشته و مهندسی فاکتورهای انسانی را چنین تعریف می‌کند: «کشف و کاربرداصول مربوط به رفتار انسان و خصوصیات طراحی، ارزیابی، فرآیند نگهداری محصولات و سیستم‌ها با هدف ایمن بودن، اثر‌بخش بودن و ایجاد رضایت در بین کارکنان».

اهداف اساسی علم ارگونومی، بهبود نحوه انجام کار، روش های کار و ابزار کار، و انطباق آن‌ها با ویژگی‌های روانی و جسمی انسان است. البته باید توجه داشت که با مراعات اصول ارگونومی، فشار کاری و خستگی‌های بی‌مورد کاهش می‌یابد. همچنین، ارگونومی در پی انطباق علمی شغل، شرایط، ابزار و محیط کار با مشخصات فیزیکی و بدنی انسان و نیز تعیین نیرو و توانایی جسمی اوست. باید شغل و محیط کار چنان طراحی شود که با مشخصات فیزیکی میانگین افراد (با ملحوظ کردن انحراف معیارهای مربوطه) مطابقت داشته باشد.

مبل ارگونومیک چیست؟

شما ممکن است اصطلاح ارگونومیک را از گوشه و کنار شنیده باشید. در واقع، این اصطلاح به روندی رو به رشد در ادارات و محل های کار اشاره دارد. چه در سازمانی بزرگ مشغول به کار باشید یا در دفتر کار خانگی تان، مبلمان اداری ارگونومیک می تواند به افزایش بهره وری شما و کاهش درد در نقاط حساس بدن شما کمک کند.

مبلمان ارگونومیک در پاسخ به مشکلات متعدد کارمندانی شکل گرفت که ساعات طولانی را پشت میز کار خود سپری می کردند. با افزایش استفاده از کامپیوتر، ما نیز مدت زمان بیشتری را پشت میز سپری می کنیم. در حالی که ایده اصلی این است که ما می توانیم با تکنولوژی سازنده تر باشیم، ولی این شرایط همیشه یکسان نخواهد بود. اگر ما در یک محیط نا آرام مشغول به کار باشیم، ممکن است میزان کارآیی ما پایینتر از آن چیزی باشد که ما می خواهیم. ساعات طولانی پشت میز نشینی و فعالیت بدنی بسیار کم باعث خستگی و تحلیل جسمانی سریعتر ما می شود.

اصطلاح ارگونومیک به طراحی تجهیزات اشاره دارد. این طراحی در تلاش برای افزایش بهره وری و راحتی و کاهش تحلیل جسمانی و درد بوجود آمده است.  فضاهای اداری امروزه از جمله فضاهایی می باشند که یک شخص بیش از نیمی از زمان بیداری خود را در این محیط سپری می کند و به راحتی می توان به این نکته پی برد که سلامت جسمی و روانی و بهداشتی افراد چقدر وابسته به سلامت و طراحی و نحوه چیدمان این فضاهاست.

امروزه در کشور ما ایران و بخصوص شهرهای بزرگ اغلب مکان های مسکونی و واحدهای کوچک تبدیل به محیط های اداری می شود که با وجود دیوارها وستون های زیاد و پنجره های مشرف به ساختمان های مجاور مسبب محیط های کم نور یا با نورهای غیر استاندارد و همچنین اتاق های کوچک و با سقف های کوتاه می شود و این از همان دلایلی است که هر فردی که در این محیط های اداری ساعات زیادی را پشت میز خود سپری می کند با خستگی، فرسودگی و خطا و افزایش استرس مواجه می شود و باعث کاهش راندمان کاری یک شرکت می شود. بنابر این مؤثرترین راه حل برای بهبود این ضعف رعایت ارگونومی مناسب در طراحی سیستم کاری افراد است. هدف از ارگونومی آن است که از بدو طراحی محصولات تمامی نیازها و خصوصیات جسمی و روحی انسانها در نظر گرفته شود. تا با هدف به افزایش بازدهی تولید کار، به سلامت، بهداشت و راحتی افراد نیز توجه شود.

امروز، در دنیا یکی از اقدامات اولیه مدیران موفق توجه به این امر مهم است که در کشور ما کمتر به این سرمایه گذاری بها داده می شده است و امیدواریم که شاهد این باشیم که مدیران ما با توجه به این اصول که همچون یک سرمایه گذاری بر روی منابع انسانی و بهبود در عملکرد این افراد است در خلق محیط های استاندارد و پیشرفته کوشا باشند. ارگونومی یک میز استاندارد دارای اهدافی چون بهبود بهره وری، سلامت، ایمنی و آسایش کارکنان و افزایش کارایی و بهره وری متقابل سیستم های انسان- ماشین و محیط است.

اهمیت مبلمان ارگونومیک

در طول گذشت زمان و به دلیل قرار گرفتن بدن در یک وضعیت ثابت، ممکن است احساس درد بوجود آید. یک مصدومیت معمول در کارمندان دفتری، درد کمر می باشد. یافتن یک مبلمان اداری ایده آل که به کاهش درد و جلوگیری از آن کمک کند، امری حیاتی و ضروری ست. اگر صاحب کسب و کار هستید، باید به فکر راحتی و آسایش کارمندانتان در حین کار باشید. فراهم کردن مبلمان ارگونومیک، یکی از چندین راه حل جهت افزایش انگیزه کاری کارمندان است. و این احتمال وجود دارد که آنها در محل کار، کارآمد تر خواهند بود. در محیط های کاری امروزی ضروری ست که این امر مد نظر قرار گیرد.

فاکتورهایی که باید در نظر گرفته شود

بعد از فراهم کردن مبلمان ارگونومیک برای خود و کارمندانتان، مطمئن شوید که این مبلمان بصورت صحیح استفاده خواهد شد. از کارمندانتان بخواهید ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنند که پای آنها بصورت صحیح و راحت روی زمین قرار گیرد. زاویه بین پا و پشت آنها باید چیزی حدود ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه باشد. پشتی صندلی نیز باید راحت باشد.

علاوه بر مبلمان اداری ارگونومیک، شما می توانید چاره ای بیندیشید که کارمندان ساعات زمانی کمتری را پشت میز سپری کنند. به آنها استراحت بدهید. در خلال جلسات زمانی را به قدم زدن و استراحت اندام خود اختصاص دهید. حال که اطلاعاتی در مورد مبلمان ارگونومیک بدست آوردید، می توانید برای خرید آن اقدام کنید. حتی اگر در خانه یک کامپیوتر خانگی داشته باشید می توانید یک صندلی ارگونومیک برای استفاده اعضای خانواده خریداری کنید. برخی ها هنوز در حال یادگیری پاسخ به این سوال هستند که مبلمان اداری ارگونومیک چیست؟ در حالی که این مبحث در حال پیشرفت می باشد، بسیار محتمل است که این قضیه یک بخش حیاتی از مبلمان خانگی و مبلمان اداری شود.

نمونه ای از اصول ارگونومیک در طراحی میز اداری

ارتفاع میزها در کارهای نشسته باید در حدود زانو باشد، برای مشاغلی نظیر ماشین نویسی، جواهرسازی و کارهایی که نیازمند فعالیت جسمانی زیاد است توصیه می شود ارتفاع میز برای بانوان ۶۰ سانتیمتر و برای آقایان ۶۸ سانتیمتر باشد. برای کارهای اداری که پشت کامپیوتر انجام می شود و در صورتیکه ارتفاع صندلی قابل تغییر باشد این ارتفاع می تواند بین ۷۴ تا ۷۸ متغیر باشد که معمولاً با استاندارد ۷۵ سانتیمتر در تولیدهای انبوه ساخته می شود. در میزهای اداری و دفاتر، پاها باید جای کافی برای حرکت داشته باشند. به همین دلیل وجود کشو بالای زانوها توصیه نمی شود.

صندلی ارگونومیک چیست؟

در طول نشستن بر روی صندلی اداری ، تأثیر زیادی بر ساختارهای ستون فقرات ایجاد می شود. نشستن بر روی یک صندلی نامناسب می تواند به طور مرتب باعث ایجاد مشکلات بدنی و سایر مشکلات سلامتی می شود و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. انتخاب صندلی ارگونومیک مناسب برای نیازهای شما برای حفظ سلامتی مهم است، اما چه چیزی باعث می شود صندلی ارگونومیک باشد؟ به دنبال این ویژگی ها باشید و خواهید دید که یک صندلی ارگونومیک با کیفیت پیدا کرده اید.

ویژگی های صندلی ارگونومیک

برخی از مهمترین بخش های صندلی ارگونومیک عبارتند از ارتفاع، بالشتک، پشتیبانی کمری و تنظیمات دسته ها.

ارتفاع: صندلی ارگونومی باید به اندازه کافی بلند باشد تا بتوانید راحت بنشینید. به عنوان یک قاعده کلی، ارتفاع صندلی مناسب تقریبا یک چهارم از ارتفاع بدن شما است. با این حال، نسبت لگن به پا می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد.
دسته ها: دسته ها از بدن شما پشتیبانی می کنند و باید هر دو قابل تنظیم و آسان برای مانور دادن باشند.
پشتی کمری: پشت صندلی ارگونومیک واقعی باید از بالا و پایین به راحتی از کمر شما پشتیبانی کند. پشتی صندلی ایده آل ارگونومیک به صورت عمودی و در هر دو جهت عقب و جلو قابل تنظیم است.
صندلی (جای نشستن): عرض و عمق صندلی ارگونومیک مهم هستند. هر صندلی باید عرض و عمق کافی داشته باشد تا کاملا کاربر را پشتیبانی کند.

ابتدا نیازهای خود را بررسی کنید

در نظر بگیرید که چقدر بر روی صندلی اداری خود کار خواهید کرد. آیا شما بیشتر در حال تایپ کردن، تلفن زدن یا انجام کارهای دیگر هستید؟ همان صندلی با هر نوع بدن و هر فعالیت مرتبط با کار مناسب نیست. قیمت خود را در نظر بگیرید و به فروشگاه های مبلمان اداری بروید و صندلی ها را امتحان کنید تا بتوانید با توجه به نیاز بدن و نیاز های کاری خود، صندلی اداری مناسب را پیدا کنید.

تعمرات مبل اصفهان

تعمیرات مبل ریلکسی

تعمیرات صندلی ناهار خوری

 

برچسب:

مبل ارگونومیک چیست؟,چرا مبل ارگونومیک بخریم؟,انواع مبلمان ارگونومیک,مزایای مبلمان ارگونومیک