تفاوت فوم و اسفنج در خرید مبلمان و کاناپه راحتی

تفاوت فوم و اسفنج. یکی از نکات مهم در هنگام خرید مبلمان  است که بدانید نشیمن مبل موردنظر از جنس فوم ساخته شده است یا اسفنج. پس بهتر است که پیش از تصمیم گیری تفاوت فوم سرد و اسفنج را بدانید.

تفاوت فوم و اسفنج

یکی از مسائلی که ذهن خریدار مبل را در هنگام خرید یا سفارش ساخت مبل درگیر می کند، این است که نشیمن مبل مورد نظر از فوم ساخته شود بهتر است یا از اسفنج شده است یا اسفنج.
بسیاری از افراد هنگام خرید مبل حتی تفاوت فوم و اسفنج را هم نمی دانند و زمانی که از فروشندگان و تولیدکنندگان مبل در مورد مزایا و معایب فوم و اسفنج سوال می کنند نیز با جواب های متفاوتی که دریافت می کند بیشتر سردرگم می شوند.
نکته مهم در هنگام خرید مبلمان این است که بدانید نشیمن مبل موردنظر از جنس فوم ساخته شده است یا اسفنج. پس بهتر است که پیش از تصمیم گیری تفاوت فوم سرد و اسفنج را بدانید.

فوم سرد چیست ؟چه نوع اسفنجی خوب است؟

فوم سرد نوعی فوم است که از چند نوع مواد شیمیایی ساخته میشود علت نامگذاری و دوام بالای این نوع فوم این است که در دمای پاینتری ساخته میشود و این امر‌باعث میشو این‌نوع فوم دوام بالایی داشته باشد

فوم گرم چیست؟
فوم گرم هم در اثر تزریق مواد شیمیایی شاخته میشود با این تفاوت که در گرمای بالای کوره ساخته شده و نسبت به فوم سرد دوام کمتری دارد.

کاربرد اسفنج در مبلمان

اسفنج در واقع همان ابر است ، ولی در ابعاد بزرگتر و متفاوت.
از اسفنج یا ابر روی کلاف چوبی مبل و به منظور ایجاد نرمی و راحتی در هنگام استفاده، بهره برده می شود. اسفنج هایی که برای کف و نشیمن مبل استفاده می شود ضخیم تر و دارای چگالی بیشتری هستند که به اسفنج ۳۰ کیلویی مشهورند.

البته اسفنج های ۲۵ کیلویی هم برای کف مبل استفاده می شوند که کمی از لحاظ چگالی و عمر مفید از اسفنج ۳۰ کیلویی کیفیت پایین تری دارند و اسفنج هایی که برای دسته ها و پشتی مبل بکار می روند نازک تر از اسفنج کف هستند.

در حال حاضر یکی از پرکاربردترین اسفنج ها در تولید مبل اسفنج پلی اورتان است که به اسفنج یورتان معروف است و بر پایه ی آب تشکیل می شود . تولید اسفنج مبل معمولا سه روز طول می کشد و پس از سه روز به اندازه های دلخواه برش خورده می شود و در بخش های مختلف مبل بکار می رود.

هنگام خرید اسفنج دو نکته را باید در نظر داشت:

 وزن اسفنج:

اگر دو اسفنج با ابعاد مساوی را برای انتخاب به شما ارائه می کنند آن اسفنجی کیفیت بهتری دارد که سنگین تر است و در واقع وزن سنگین اسفنج ناشی از تراکم اسفنج مبل در واحد حجم است که حکایت از کیفیت بهتر اسفنج و عمر و دوام بیشتر آن دارد.

میزان فشردگی و سفتی اسفنج :

هرچه اسفنجی سفت تر باشد عمر و دوام بیشتری خواهد داشت، به ویژه اسفنجی که برای کف مبل انتخاب می گردد. در واقع انتخاب میزان سفتی اسفنج یک امر سلیقه ای است اما با توجه به این نکته که هرچه اسفنج سفت تر باشد عمر مفید بیشتری خواهد داشت.

اسفنج

کاربرد فوم در مبلمان :

فوم سرد

فوم سرد نوعی فوم است که در دمای پائین تولید می شود و به همین دلیل دارای مجراهایی است که باعث خاصیت ارتجاعی این فوم می شوند.
راه تشخیص فوم سرد این است که اگر با دست بر آن فشار وارد کنیم، سریع به حالت اولیه بر می گردد و به نسبت فوم گرم نیز دارای دوام و عمر مفید بیشتری است.
فوم سرد به طور متوسط ۴ سال عمر مفید دارد و برای اثبات این مدعا همین کافیست که بدانیم در صندلی خودروها از فوم سرد استفاده می شود.

فوم گرم

فوم گرم در واقع نوعی اسفنج است که در دمای بالا تولید می شود و راه تشخیص فوم گرم در هنگام خرید این است که با دست فوم را فشار دهیم، اگر قوم با تاخیر به حالت اولیه برگشت فوم گرم است.
طول عمر و دوام فوم گرم به نسبت فوم سرد کمتر است.
میانگین عمر فوم گرم، ۱ سال است که به نسبت فوم سرد بسیار کمتر است.
یکی از روش های دیگر در تشخیص فوم سرد از فوم گرم اینست که بدانیم شرکت های تولید کننده فوم سرد معمولا تاریخ تولید فوم سرد را در کنار آن حک می کنند.
در واقع اگر فومی تاریخ حک شده در کنار خود نداشت، آن فوم فوم گرم است که کیفیت پایین تری از فوم سرد دارد.

اخیرا نوعی فوم جدید وارد بازار تولید مبل شده که دارای ویژگی های مفید فوم سرد و گرم می باشد. از آنجائیکه این فوم که فوم ویژه نامیده می شود فاکتورهای خوب هر دو فوم را در خود دارد، مورد استقبال قرار گرفته هرچند فعلا به صورت محدود و سفارشی در مبلهای سلطنتی و استیل بکار می رود.

فوم های سرد، گرم و ویژه دارای قالب ها و شکل های مختلفی از صاف تا محدب هستند ولی به دلیل ضخامتی که دارند برای استفاده در دسته ها و پشتی مبل ها مناسب نیستند.

تفاوت فوم و اسفنج

 

منبع: bmesfahan.com

تعمرات مبل اصفهان

تعمیرات مبل ریلکسی

تعمیرات صندلی ناهار خوری

تبلیغات مبلمان در بانک مبل اصفهان

فروش مبل به قیمت تولیدی تولیدی مبل رفاه