بهترین چوب برای مبلمان را بشناسید

معرفی انواع چوب برای ساخت مبل, بهترین چوب برای مبلمان را بشناسید,

چوب اصلی‌ترین بخش مبل را تشکیل می‌دهد پس باید در انتخاب آن دقت زیادی بکار برد. در انتخاب و خرید مبل دقت بیشتری به نوع چوب بکار رفته در اسکلت یا کلاف مبلمان داشته باشید. زیرا کیفیت یک مبل به نوع چوب وکلاف کار بستگی دارد, اگر مبل شما از کلافی بی کیفیت ساخته شده باشد به مرورزمان مبل شما به صدا افتاده وباعث نارضایتی شما از خریدتان می شود.از آنجایی که در مبلمان قسمت اصلی و بدنه کار از چوب تهیه می شود کیفیت چوب به کار رفته بسیار مهم واساسی می باشد.چوبی که در اسکلت یک مبل به کار می رود بسته به نوع مبلمان متفاوت است.

بهترین چوب برای مبلمان را بشناسید

هنگام خرید مبل و وسایل چوبی باید به انواع چوب در ساخت مبلمان و دیگر لوازم توجه بسیار زیادی کرد.وسایل چوبی ساخته شده از چوب بی کیفبت و کلاف‌ بی‌کیفیت مبلمان در مدت کوتاهی برای شما مشکل‌آفرین خواهند شد. اکثر تولیدکنندگان مبل در ایران از انواع چوب ها در تولید مبلمان استفاده می کنند.اکثر این تولید کنندگان از چوبهای داخلی استفاده می کنند. البته به تازگی بسیاری از وارد کنندگان،چوب های راش را از مرز آذربایجان وارد ایران کرده ودر اختیار تولیدکنندگان بازار مبل قرار داده اند.

اگر نوع چوب در موقع خرید مبل برای شما حائز اهمیت است. مبلی را انتخاب نمایید که از چوب با کیفیت ساخته شده باشد. رنگ روی آن از رنگ‌های شفاف باشد زیرا به‌خوبی بافت و نوع چوب مشخص می‌شود. اگر چوب مبل شما رنگ شده از رنگ‌های پوششی استفاده نمایید تا از آسیب به چوب جلوگیری کند اما توجه داشته باشید که از روی چوب رنگ‌شده نمی‌توان به مرغوبیت چوب آن پی برد. اگر چوب ها را نمیشناسید از فروشنده نوع چوب مبلمان را بپرسید. یا هنگام خرید مبلمان کلاف مبل را بازدید کنید تا از نوع چوب و ساخت ان خاطر جمع شوید.

چوب های که در مبل سازی استفاده میشود.

۱-چوب گردو

چوب درخت گردو، ریز بافت با نقشی زیبا و به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای سوخته است. از انواع چوب‌های محکم و نسبتاً با دوام محسوب میشه به دلیل سختی و تلخ بودن گردو، حشرات چوب خوار تمایلی به خوردن اون ندارن که از مزایای چوب گردو هست. به دلیل استحکام خوب، معمولاً از چوب گردو در اسکلت مبلمان استفاده میشه؛ چون در برابر کشش و خم شدن و همچنین فشارهای وارده، مقاومت خوبی داره و چوبی نیمه سنگین محسوب میشه علاوه بر صنایع مبلمان، چوب گردو در کارهای تزیینی و فانتزی هم کاربرد داره و در ساخت آلات موسیقی و مجسمه‌های چوبی، منبت کاری و معرق کاری هم به وفور استفاده میشه.

۲-چوب راش

چوب درخت راش، از چوب‌های نیمه سنگین و مقاوم و سخته و به دلیل سختی نسبتاً زیاد، حشرات و قارچ‌ها نمی‌تونند به چوب راش آسیب برسونند و این از مزایای چوب راش هست. در تولید مبل دو نوع چوب راش ایرانی و وارداتی استفاده میشه. چوب راش وارداتی به تازگی از کشورهای هم مرز شمالی به ویژه آذربایجان و گرجستان وارد کشور شده و مورد استفاده قرار می‌گیره چوب راش وارداتی از رطوبت و ابعاد مناسبی برخوردار هست و در صنایع مبلمان، ضایعات کمتری ایجاد می‌کنه. چوب راش گرجستان کیفیت بسیار خوبی داره، مبلمان ساخته شده با چوب راش بسیار سنگین‌تر از موارد مشابه آن هستند.

چوب راش یکی از معروف ترین چوب هایی است که در صنعت مبل سازی و ساخت مبلمان های استیل و کلاسیک کاربرد زیادی دارد.این چوب داری رنگ کرم مایل به قرمز است . بافت این چوب به صورت همگن و مقام دربرابرقارچ و حشرات است. از دیگر ویژگی بارز این چوب وزن نیمه سنگین، جنس سفت و سخت آن است. اگر به خوبی از آن مراقبت کنیم به مدت طولانی با همان کیفیت اولیه می ماند.

۳- چوب توسکا

یکی دیگر از چوب‌هایی که در صنایع مبلمان استفاده میشه چوب توسکا هست که در ایران هم به وفور یافت میشه. چوب توسکا از چوب‌های نیمه سنگین تا سبک محسوب میشه و در دو نوع ییلاقی و قشلاقی عرضه میشه. هر دو نوع چوب توسکا در برابر آب مقاومت خودشون روحفظ می‌کنند و رطوبت را به خوبی تحمل می‌کنند. از لحاظ رنگ پذیری و ابزارخوری و پرداخت، چوبی مناسبن و در صنایع مبلمان مصرف میشن. چوب توسکا از انواع چوب کم دوام محسوب میشه و مبل‌های ساخته شده با چوب توسکا از قیمت کمتری برخوردار هستن.

۴-چوب روسی

در بازار مبل ایران به هر نوع چوبی که از کشور روسیه وارد بشه، چوب روسی گفته میشه. معمولاً چوب روسی‌های وارداتی به رنگ سفید هستن، در واقع چوب روسی از گونه‌های کاملاً مختلفی از نراد و یا کاج می‌تونه باشه. چوب روسی از ترک‌های کمتری برخورداره و به خوبی سمباده خورده و پیچ خوری بسیار مناسبی هم داره و به همین دلیل چوبی مناسب برای مبل وصنایع مبلمان هست. در مبل سازی معمولاً ترکیبی از چوب راش و چوب روسی استفاده میشه.

۵- چوب چنار

چوب چنار، چوبی به رنگ سفید روشن است که لکه های قهوه ای صدفی دارد . چوب چنار نیمه سخت وسنگین و با دوام بوده که از آن برای ساخت مبلمان استیل کلاسیک و میز صندلی استفاده میشود. چوب چنار قابلت منبت کاری را نیز دارد.و از ان برای ساخت درب های اماکن متبرکه، دسته ابزار، صندلی، غربال، و پایه های دیگر لوازم چوبی هم استفاده می شود.

۶- چوب افرا

یکی از درخت هایی که درجنگل های شمال ایران وجود داره درخت افرا هست و به دلیل اسیدی بودن خاک جنگل های شمال خاکی مناسب رشد درخت افرا هست. افرای سیاه، افرای پر چینی، افرای کوهستانی، افرای برگ چناری، افرای سرخ، افرای بزرگ صنعتی شبه چناری، از انواع افرا هستن که همه گونه‌ها رشد سریعی دارن و به راحتی زیاد میشن. چوب افرا سفید مایل به کرم و کمی درخشنده و صدفی هست. افرا از چوب‌های نیمه سنگین با قابلیت پرداخت آسان هست و به همن دلیل در صنایع مبلمان کاربرد بسیار زیادی داره.

۷-چوب ممرز

چوب ممرز ریز بافت به رنگ سفید تاسفید مایل به کرم و سخت و نیمه سنگین است. این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومت دارد و در کاغذ سازی، تولید تخته خرده چوب ، تخته فیبر، واگن سازی، دسته ابزار، چوب های تونلی از آن استفاده می شود.

۸-چوب کاج

چوب کاج یا چوب نراد که از خانواده کاج است و به رنگ های سفید،قهوه ای، و با رگه های صاف و ظریف دیده می شود و به طور عمده برای خمیر کاغذ و جعبه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما شیره و صمغ حاصل از این درخت به عنوان چسب شفاف به کار می رود و در رنگ های مختلف روغنی از آن استفاده می شود.

اسامی چوب های که در مبل سازی استفاده نمیشوند

یک سری از چوب های دیگر هم در ایران وجود دارند که به دلیل کم بودن قیمت بالای دارند و از ان در صنعت مبلمان استفاده نمیشود یا بسیار به ندرت استفاده میشود. مثل چوب ملچ چوب بلوط چوب ماهگونی چوب تبریزی چوب والسا چوب شمشاد چوب زبان گنجشک چوب افرای سیاه چوب ابنوس چوب ساج