راهنمای برند سازی مبلمان

برند سازی مبلمان. امروزه خلاقیت و نو آوری و متمایز بودن مدیران در یک کسب و کار و برند مهمترین موضوع در موفقیت یک برند و کسب و کار می باشد. برندهای قدرتمند باعث تحریک نوآوری در سازمان می شوند. سرمایه گذاری بر روی نام های تجاری از اولویت های تمامی شرکت ها و کسب و کارها می باشد و همین امر نیازمند صرف هزینه های سالانه بازاریابی می باشد.

برند سازی مبلمان

برند سازی مبلمان

برند می تواند علاوه بر ارتقای عملکرد کسب و کار ، برای آن ارزش آفرین نیز باشد. اندازه گیری و سنجش ارزش برند می تواند برای کسب و کار مزیت هایی نیز داشته باشد. در اوایل سال ۱۹۹۰ انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون پروژه ای را با عنوان «سنجش و ارزیابی قدرت برندهای صنعت مبلمان» تعریف کرد که توسط یک گروه پژوهشی صورت گرفت. مهمترین بخش این پروژه ، شناسایی زمینه های موجود برای برندسازی در هر بخش است که در آینده صنعت مبلمان نقش موثری خواهد داشت.

برخی یافته های طرح ارزیابی قدرت برند در صنعت مبلمان :

  • افراد تحصیل کرده آگاهی بیشتری از برند دارند.
  • خانم ها به عنوان مهمترین خریداران مبلمان خانگی ، کالای خواب و کودک باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.
  • ارائه مشاوره و خدمات و دادن اطلاعات بیشتر به مشتریان برای آنها ارزش اضافی ایجاد می کند.
  • کیفیت و ارزش درک شده در محصولاتی چون مبلمان خانگی ، کالای خواب و کودک از سطح متوسط بالاتر است و شرکت ها می توانند با توجه و تمرکز بیشتر روی این موارد برند قدرتمندتری در بازار داشته باشند.

برندینگ در صنعت مبلمان

جهت داشتن یک برند پرفروش و پیشی گرفتن از رقبا باید ۴ امر مهم را در نظر داشت:

– نوآوری در محصول

– کیفیت بیشتر نسبت به رقبا

– حفظ قیمت نسبت به دیگر رقبا

– تبلیغات در رسانه های دیجیتال و اینترنت

عوامل اصلی برندسازی

برندسازی، بر چهار اصل مهم استوار است: ایجاد تمایز، ارتباط، ارزش و شناخت محصول. اما عامل جادویی که این مبانی را تبدیل به یک داستان موفقیت آمیز برندسازی می کند، «انسجام و یکپارچگی» است. اگر شما، انسجام را وارد برنامه برندسازی تان کنید، سر از یک برند موفق درمی آورید که یک سر و گردن از بقیه، بالاتر است.

اگر بدانید که به چه چیزی پایبندید و پیام هایی که به مخاطب مورد نظرتان می فرستید پیوسته این موضوع را تقویت کند که پیشنهاد شما چقدر منسجم و مرتبط با هویت برند است، به این ترتیب ارزش های بنیادین را برای برندتان بنا نهاده اید. صرف نظر از اینکه اقلام بازاریابی تان را چقدر زیبا و پرزرق و برق بزک کرده باشید. در برندسازی، انسجام و یکپارچگی مهم تر از کیفیت اجراهاست.

برندسازی، حلقه مفقوده صنعت مبلمان ایران

رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه برندسازی، حلقه مفقوده صنعت مبلمان برای فتح بازارهای جهانی است، گفت: صنعت مبلمان کشور در گذشته یکی از موفق ترین ها در توسعه صادرات غیرنفتی بود، درحالی که امروز به خاطر برخی سیاست ها، نقش تعیین کننده ای در کسب درآمدهای ارزی برای کشور ندارد. علی فاضلی در مراسم افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل با تاکید بر اینکه برندسازی باید با جدیت مورد توجه برنامه ریزان و نیز شورای ملی مبلمان و دکوراسیون قرار گیرد، اظهار داشت: متاسفانه با وجود اینکه صنعت مبلمان ایران از جمله قدیمی ترین صنایع جهانی است، ولی ما نتوانسته ایم در خلق برندهای مطرح مبلمان برای کشورمان کاری انجام دهیم. وی ادامه داد: یکی از مشکلات صنعت مبلمان کشور، فقدان آموزش مستمر و به روز برای نوسازی نیروی انسانی شاغل در این صنعت است که باید مورد توجه برنامه ریزان صنعتی کشور قرار گیرد.

فاضلی به لزوم نوسازی و بهسازی ماشین آلات در صنعت مبلمان نیز اشاره کرد و گفت: قدیمی بودن ماشین آلات در صنعت مبلمان کشور از جمله دلایلی است که موجب شده ایران در مقایسه با رقبای خود در بازارهای جهانی به لحاظ تنوع و سرعت در تولید، حرف زیادی برای گفتن نداشته باشد.

دبیرکل شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته نیز با ابراز خرسندی از مسیر حرکتی تشکل ها بسوی همگرایی هر چه بیشتر اصحاب صنف و صنعت مبلمان و دکوراسیون کشور، گفت: این نمایشگاه با مجوز رسمی از سازمان توسعه تجارت ایران و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران و توسط شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته برگزار خواهد شد.

مظفر علیخانی افزود: شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته با عنایت به مفاد اساسنامه مبنی بر ساماندهی تمام رخدادهای عمومی نظیر نمایشگاه ها، همایش ها و سمینارهای بین المللی مرتبط با صنف و صنعت مبلمان و به منظور بهره گیری از طراحی های علمی و تکنولوژی مدرن جهت ارتقا سطح کمی و کیفی تولیدات داخلی و توسعه صادرات مبلمان و دکوراسیون برگزاری نمایشگاه های تخصصی صادراتی و صنفی در صنف مبلمان در داخل و خارج از کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

جایگاه صنعت نمایشگاهی در پیوند با اقتصاد جهان

رئیس شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته گفت: تبادل دانش و تجربه، رشد تکنولوژی، تبلیغات و بازاریابی علمی و مستمر، ارتقا سطح کمی و کیفی تولید، دستیابی به تراز تجاری مثبت با توسعه صحیح صادرات و پیوند با اقتصاد جهان از جمله اهداف شورای ملی مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته است و ابزارهای مناسب و کارکردهای صنعت نمایشگاهی می توانند نقش مهمی در تحقق این اهداف ایفا کنند.

علی انصاری افزود: تولید علمی و تجاری و تعریف دقیق ماتریس نشان دهنده رابطه دانشگاه و صنعت، تربیت کادر متخصص از طریق پذیرش دانشجو در تمام رشته های مرتبط با هنر- صنعت مبلمان، ایجاد زیرساخت هایی مانند شهرک صنعتی، دانشگاه ویژه مبلمان، برگزاری کنفرانس های بین المللی مانند دکو و انجام کار تشکیلاتی و اصولی مانند کادرسازی، تعریف شبکه توزیع مویرگی و تولید مبلمانی متناسب با درآمد اکثریت جامعه و پرهیز از تولید اشرافی و تشریفاتی مبلمان از جمله مهم ترین اقداماتی است که طی سال های اخیر به منظور رشد، توسعه و پویایی هنر- صنعت مبلمان انجام شده است.

انصاری ادامه داد: در هنر صنعت مبلمان طی سال های اخیر، یک روند تکاملی طی شده و در واقع از مراحل کادر سازی، نوسازی شبکه، ایجاد تشکل و دانش بنیان کردن صنعت عبور کرده ایم و به مرحله نهادسازی و نهادینه سازی مفاهیم رسیده ایم.

وی گفت: اهتمام ما این است که با برگزاری صحیح و با کیفیت نمایشگاه های ملی و بین المللی با رعایت استانداردهای جهانی، علاوه بر توسعه دیپلماسی صنفی و اقتصادی، ریسک های تجاری و عملیاتی به درستی مدیریت شود به گونه ای که فعالان اقتصادی کشور بتوانند در فضایی سرشار از امنیت و امید، علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان به ایفای نقش در رونق اقتصادی و ارتقا سطح فرهنگی موردنظر مقام معظم رهبری سهیم باشند.

انصاری در ارتباط با بیست و سومین نمایشگاه های بین المللی مبلمان منزل گفت: شعار این نمایشگاه هنر، فرهنگ و محصول ایرانیست و اهتمام دست اندرکاران این نمایشگاه بر این است که در سال اقتصاد و فرهنگ با مدیریت جهادی بتوانیم با رویکرد فرهنگی و توجه به محصول و تولید ایرانی به نقش و مسئولیت ملی خود به نحو احسن عمل کنیم، زیرا معتقدیم با توجه بیشتر دولت محترم به صنایع کوچک و زود بازده مانند صنعت مبلمان و افزایش صادرات می توان از وضعیت رکود تورمی خارج شد.

وی در پایان ابراز امیدواری نمود که نمایشگاه های بین المللی، استانداردهای جهانی برگزاری نمایشگاه و دریافت بازخور از بازدیدکنندگان و انجام نظرسنجی های دقیق و علمی را مورد توجه قرار دهند و زمینه لازم برای برگزاری نمایشگاه های بین المللی در کلان شهرهای کشور مانند تبریز، اصفهان، شیراز، مشهد و شهرهای بندری مانند بندر انزلی، بندر عباس و … فراهم شود تا با توسعه گردشگری اقتصادی و تجاری نیز زمینه لازم برای بازدیدکنندگان بین المللی فراهم شود.

صنعت مبلمان ۸ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص می دهد

مدیر بیست و سومین نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل گفت: صنعت مبلمان ۸ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است. رامین سمیع زاده افزود: فعالان عرصه مبلمان به هیچ وجه موافق ممنوعیت واردات نیستند، چرا که در هیچ جای دنیا ممنوعیت واردات عامل توسعه صنعتی یک کشور نیست. او ادامه داد: واردات و صادرات، هر دو بالِ پرنده تجارت و صنعت هستند که در صورت قطع هر کدام از این بال ها، توسعه صنعتی هیچ کشوری امکان پذیر نیست.

برند های مطرح برای استاندارد بودن مبلمان چه ویژگی هایی را باید رعایت کنند؟
همان گونه که در ابتدا اشاره کردیم، امروزه مبلمان یکی از عناصر اصلی در منازل است. به گونه ای که حتی در کوچک ترین خانه ها نیز می توان نمونه ای از آن ها را مشاهده کرد اما انتخاب و خرید آن به راحتی امکان پذیر نیست. در صورتی که قصد خرید مبلمان برای منزل و یا محل کار خود را دارید باید با نکاتی که در یک مبل استاندارد دیده می شود آشنایی داشته باشید. با بررسی این نکات با ما همراه باشید.

اولین نکته ای که حائز اهمیت است ارتفاع پشتی مبل است که در یک مبل خوب به گونه ای است که شانه ها و قسمتی از گردن را پوشش می دهد.
برای پوشش دادن گودی کمر باید در قسمت پشتی آن یک میل استاندارد به کار رفته باشد تا از کمر حین نشستن محافظت کند.
دقت داشته باشید که ارتفاع مبل باید به صورتی باشد که پاها در حالت خیلی خمیده و یا خیلی کشیده قرار نگیرند.
به جنس پارچه مبل دقت کنید. در صورتی که جنس آن از چرم است، باید دارای سطوح ناصافی باشد تا از تعریق شما جلوگیری کند. زیرا مبلمان چرم به خودی خود سبب تعریق می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که مبلمان باید دارای نرمی استانداردی باشد. زیرا در صورت نرمی بیش از حد چوب های به کار رفته در آن را می توان حس کرد و در صورتی که بیش از اندازه سفت باشد شما هیچ گونه احساس راحتی بر روی آن نخواهید داشت.

برای این که بتوان به سادگی حمل و نقل مبلمان را انجام داد باید بدانید که نیاز است به وزن مبل توجه کنید. مبلمانی که برای منزل انتخاب می شود باید وزن سبکی داشته باشد. به مجموع این ویژگی ها ارگونومی مبلمان نیز می گویند.

برند های مبل مان باید بتوانند چه نوع مبل هایی طراحی کنند؟
مبلمان طبق ساختار به دسته بندی های زیر قابل تقسیم است:

برند های مبل مان باید بتوانند چه نوع مبل هایی طراحی کنند؟
مبلمان استیل و یا سلطنتی
مبلمان نیمه استیل که به نوعی، راحتی هم محسوب می شود.
مبلمان راحتی که طرفداران زیادی دارد و به چند دسته تقسیم می شود مانند مبلمان طرح ال و یا طرح یو و…
مبلمان استیل
در صورتی که قصد خرید مبلمان استیل برای منزل خود را دارید باید به خوبی آن را بشناسید. تفاوت مبل استیل و راحتی در نوع چوب و جنس استفاده شده در تولید آن است. بهتر است بدانید سنگین بودن مبل دلیلی برای خوب و با کیفیت بودن آن نیست.

این گونه از مبلمان هنگام استفاده نباید صدایی مانند جیر جیر داشته باشد. پایه های آن باید کاملا مسطح باشد به گونه ای که روی زمین صاف، تکان نخورد. از دیگر نشانه های یک مبل استیل خوب رنگ کاری دقیق آن است. نباید هیچ لکه ای بر روی آن باشد و یا به صورت نامنظم رنگ شده باشد.
مبلمان نیمه استیل
مبلمانی که در تولید آن ها از چوب و پارچه ی کمتری استفاده شده، با عنوان مبلمان نیمه استیل شناخته می شود. این نوع از مبلمان نسبت به نوع استیل از قیمت پایین تری برخوردار می باشد. این گروه از مبلمان تلفیقی از مدل استیل و راحتی بوده و برای کسانی که منزل آن ها فضای مناسب برای جا دادن دو دست مبل را ندارد، انتخاب مناسبی می تواند باشد.
مبلمان راحتی
در این نوع از مبلمان از پارچه ی بیشتری برای تولید استفاده شده و همین موضوع دلیل راحت بودن آن است. مبلمان راحتی بیشتر مورد توجه و پسند جوانان است و می توان توسط آن سبکی از زندگی امروزی را نشان داد. هزینه تهیه و تعمیر این گونه از مبلمان نسبت به دیگر انواع مبل ها کمتر بوده و همین موضوع دلیلی برای انتخاب آن شده است. نمونه ای از مبل راحتی را می توانید در تصویر زیر ببینید.

مبلمان راحتی
برند های مبلمان چه نکاتی را باید در نظر بگیرند که انواع مشتریان را پوشش دهند؟
مشتری ها قبل از خرید مبلمان معمولا به این نکات دقت می کنند و برند های مبلمان برای موفقیت، باید طوری انواع محصولات را طراحی کنند که تمام مشتریان را مجاب به خرید نمایند.
• حتما به فضایی که می خواهند مبلمان خود را در آن قرار دهند توجه کنند. تنها زیبایی و یا راحت بودن مبل، برای آنها ملاک نیست.
• در صورتی که در خانه ای کوچک زندگی می کنند باید از مبلمانی که فضای کمتری اشغال می کند استفاده کنند. زیرا در صورت استفاده از مبل هایی با دسته و اندازه بزرگ، فضای آنها برای رفت و آمد اشغال خواهد شد.
• به فضای ورودی منزل توجه می شود و مبلی را انتخاب می کنند که امکان رد کردن آن از درب ورودی خانه و یا راهروی منزل فراهم باشد.
• مبلمان مورد نظر را با توجه به کارایی مکان تهیه می کنند. هر کار و یا مکان، نیاز به یک نوع از مبلمان دارد. مبلمان قابل استفاده در نشیمن با نوعی که در اتاق کار و اداره استفاده می شود کاملا متفاوت است.

برند های مبلمان چه نکاتی را باید در نظر بگیرند که انواع مشتریان را پوشش دهند؟

• در صورتی که منزل متعقل به آنها نبوده ویا قصد جابجایی در یکی دو سال آینده را داشته باشند، مبل های سبکی که جابجا کردن آن ها راحت تر است را انتخاب می کنند.
• در انتخاب مبلمان مورد نظر خود مدل فضایی را که می خواهند در آن مبل قرار گیرد را در نظر می گیرند. به طور مثال در صورتی که منزل آنها دارای دیواری که بتوان از آن برای قرار دادن مبل ال استفاده کرد نباشد، باید در فکر انتخاب مدل دیگری از مبلمان باشند.
• به رنگ دکوراسیون داخلی توجه ویژه دارند زیرا انتخاب رنگ مبل همانند جنس پارچه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بنابراین باید پارچه های مبلمان دارای تنوع رنگ باشد.
• حتما بر روی مبل انتخابی نشسته و نشیمن و فنرهای آن را تست می کنند. نشیمنگاه مبل در صورتی که خیلی سفت باشد می توان چوب و فنر آن را حس کرد و در صورتی که خیلی نرم باشد، قسمتی که بر روی آن نشسته اند فرو رفته و به همان صورت باقی خواهد ماند.
• به جنس پارچه به کار رفته و نحوه ی دوخت آن دقت می کنند چرا که در صورت استفاده از پارچه هایی با جنس نامرغوب ، زود ساییده شده و از بین خواهد رفت.
چرا برند های مطرح در طراحی مبل های خود از قطعات با جنس های مختلف استفاده می کنند؟
همانطور که اشاره کردیم، برای خرید یک مبل خوب نباید تنها به ظاهر اکتفا کرد و هر نوع مبل استاندارد دارای ویژگی های منحصر به فرد خود است که سبب می شوند مبلمان از کیفیت بالایی برخوردار باشد. در ادامه این مقاله سعی داریم سازه هایی که در تولید مبلمان به کار می روند را به شما معرفی کنیم. زیرا هر کدام بر کیفیت و قیمت مبل تأثیر خواهد داشت.

چرا برند های مطرح در طراحی مبل های خود از قطعات با جنس های مختلف استفاده می کنند؟
سازه های به کار رفته در مبلمان دو دسته می باشند:
مبلمانی که در آن ها سازه های چوبی به کار رفته و مبلمانی که اسکلت آن ها از سازه های فلزی می باشد.
چوب:
یکی از قدیمی ترین موادی که تا به امروز در تولید مبلمان استفاده شده چوب می باشد که به روش های مختلفی همچون کام و زبانه، پیچ، اتصالات فلزی و… در مبلمان به کار می روند. از دیگر مواردی که در انتخاب چوب به عنوان سازه ی مبل اهمیت دارد، جنس چوب است.

در انتخاب جنس چوب بسته به نوع مبلمانی که تولید می شود گزینه های مختلفی مد نظر سازندگان است از جمله: رنگ مناسب چوب، همگن و یک دست بودن بافت چوب، تراش خوردن راحت در صورتی که نیاز به منبت کاری باشد و… . انواع چوبی که قابل استفاده در تولید مبل هستند شامل چوب سفید، چوب روسی، چوب گردو و چوب راش می باشد.

چوب:

هر کدام از چوب ها در انواع مختلفی از مبلمان استفاده می شود. برای تولید مبلمان راحتی و کلاسیک از چوب روسی و یا راش بیشتر استفاده می شود. زیرا از مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی برخوردار بوده و به دلیل اتصال با پیچ و میخ در اسکلت، بهتر می تواند مقاومت کند.

در ساخت مبل های سلطنتی هم به طور معمول از چوب های راش و یا چوب گردو استفاده می شود. در هنگام منبت کاری بر روی مبلمان سلطنتی باید از چوبی استفاده شود که در برابر فشار و خمیدگی از مقاومت بالایی برخوردار باشد که بهترین انتخاب می تواند چوب گردو باشد. در رابطه با چوب راش می توان گفت که علاوه بر داشتن خصوصیات چوب گردو، بسیار خوش تراش و دارای انعطاف بالایی می باشد و بافتی بسیار محکم و یک دست دارد.

چوب:

امروزه برای حفاظت از محیط زیست و به دلیل کاهش منابع چوبی، دیگر استفاده از چوب به صرفه نیست و برای آن جایگزینی با نام لمینیت انتخاب کرده اند. لمینیت ها صفحات چوبی هستند که به صورت لایه هایی بر روی هم قرار گرفته و از مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به چوب های دیگر برخوردار هستند. جلوه ظاهری لمینیت ها بهتر از دیگر چوب هاست زیرا پوسیدگی هایی که معمولا در چوب ها وجود دارد، در آن ها نیست.
فلز:
از دیگر مواد قابل استفاده ای که در سازه های مبلمان به کار می رود می توان به فلزات اشاره کرد که در ساخت میز و یا پایه های مبل به کار می روند. اتصالات مبلمان نیز با فلزات انجام می شوند. از جمله فلزاتی که در ساختار مبلمان از آن ها بهره گرفته می شود، می توان از فلز آلومینیوم نام برد که در ساخت قطعه های کوچک از آن استفاده می شود.
مواد دیگری هم در تولید مبلمان استفاده می شوند مانند لمینیت های پلاستیکی که خود شامل سه نوع می باشد:
آکریلیک ها:
از نمونه های آن می توان به پلکسی گلاس ها و لوسیت اشاره کرد که شفافیتی مانند شیشه را داشته و قابلیت رنگ پذیری و مات شدن، خمیدگی و یا قالب گیری را دارند و در تهیه چرخ، دستگیره های کشو و… به کار می روند.
فایبرگلاس ها:
این مواد به دلیل رشته ای بودن، در دستگاه های مخصوص قالب گیری قرار گرفته و با تحت فشار بودن و ترکیب با ماده ای به نام رزین، به شکل مورد نظر قالب زده می شوند. از فایبر گلاس ها در ساخت صندلی استفاده می شود که خصوصیات زیر را دارند:
سبک و دارای دوام بالا هستند.
ظاهری امروزی و شیک دارند و براق هستند.
می توان آن را در رنگ های مختلف به بازار عرضه کرد.
ضد آب بوده و انعطاف پذیری بالایی دارند.
برند های مطرح در انتخاب پارچه ها چه ویژگی هایی را در نظر گرفته اند؟
از دیگر نکات قابل اهمیت در انتخاب مبلمان، پارچه استفاده شده در آن است. امروزه تولید کنندگان و فروشنده های مبلمان با کیفیت ترین پارچه برای مبل را پارچه های ترک می دانند. با این حال بهتر است به این نکته توجه کنید که هیچ کشور سازنده ای نمی تواند مرغوبیت جنس پارچه را تضمین کند.

پارچه ی مورد استفاده برای تولید مبلمان باید بافتی محکم داشته و در برابر ساییدگی مقاوم باشد. در صورتی که جنس پارچه مبل از مخمل است، می توانید بر روی آن دست کشید. در صورتی که خواب پارچه به راحتی بهم نریزد می توان گفت که پارچه دارای مرغوبیت و کیفیت بالایی است.

در صورت انتخاب مبل با رویه های چرم توجه کنید که از چرم طبیعی در آن استفاده شده باشد. در این صورت می توانید بافت ناهموار و خطوط موجود در بافت را مشاهده کنید. دقت داشته باشید که نباید بوی نفت از آن استشمام شده و یا جنس چرم خشک باشد.
دو نوع الیاف در رابطه با پارچه های مبلمان وجود دارد: پارچه هایی که الیاف طبیعی دارند و پارچه هایی که دارای الیاف مصنوعی هستند.
پارچه هایی با الیاف طبیعی
الیاف های طبیعی دارای انواع مختلفی هستند که از انواع آن می توان به کتان، لینن، ابریشم، چرم و… اشاره کرد که هر کدام را توضیح خواهیم داد.

پارچه هایی با الیاف طبیعی
کتان: پارچه هایی از جنس کتان، دارای مقاومت بالایی هستند و نسبت به ساییدگی، تغییر رنگ و لک گرفتن مقاوم هستند.
لینن: پارچه هایی که از این جنس هستند، مقاومت خوبی ندارند و در صورتی که کثیف شوند پاک کردن لکه از روی آن ها کار راحتی نیست. به همین دلیل بیشتر در مکان ها و ادارات که خلوت تر بوده و رفت و آمد در آن ها کمتر است استفاده می شوند.
ابریشم: با توجه به جنس بسیار ظریف ابریشم، بهتر است از آن ها در تولید مبلمانی که در مکان های خلوت وجود دارند استفاده کنید. این نوع از پارچه در صورتی که کثیف شوند، برای تمیز کردن باید افراد متخصص آن کمک بگیرید.
چرم: مبلمانی که از جنس چرم تهیه می شود برای تمیز کردن زحمتی نخواهند داشت. ساییده شدن در آن ها دیرتر اتفاق افتاده اما نسبت به دیگر پارچه ها زودتر خراشیده می شوند.
پارچه با الیاف مصنوعی:الیاف های مصنوعی به طور معمول از جنس های آکریلیک، پلی استر، نایلون، ابریشم مصنوعی و یا ریون تشکیل شده اند که برای هر کدام توضیح کوتاهی خواهیم داد.
آکریلیک: این نوع از الیاف را از نظر ظاهری می توان به پشم تشبیه کرد. آکریلیک در برابر ساییدگی و تغییر رنگ مقاوم است. می توان گفت که لکه و چروک شدن این پارچه راحت نیست و رطوبت را جذب نمی کند.
پلی استر: می توان گفت که پر مصرف ترین الیاف در این صنعت، پلی استر می باشد. پلی استر دارای استحکام بالایی بوده و از قابلیت کشسانی خوبی بهره مند است. در برابر ساییدگی، حرارت و چروک شدن مقاوم هستند و در صورت لک شدن می توان آن ها را به آسانی تمیز کرد. برای استفاده از پلی استر آن را با الیاف های دیگری ترکیب می کنند.
نایلون: این ماده به تنهایی قابل استفاده نبوده و در ترکیب با موادهای منصوعی دیگر به کار می رود و خصوصیاتی مانند پلی استر را دارا می باشد.
ریون:ظاهر این ماده شبیه به ابریشم بوده و می توان گفت که نسبتا مقاوم است اما زمان استفاده از آن به سرعت چروک خواهد شد.
در آخر این بحث بهتر است بگوییم که هیچ کدام از پارچه هایی که برای رومبلی استفاده می شوند با بدن به طور مستقیم تماسی ندارند. در حالت کلی استفاده از الیاف مصنوعی نسبت به الیاف طبیعی بهتر است زیرا دوام الیاف طبیعی کم بوده و در صورت لکه و کثیف شدن، تمیز کردن آن ها کاری دشوار است.
نمایندگان فروش برند های مطرح چگونه از خرید های اشتباه مشتریان جلوگیری می کنند؟
از آن جا که هنگام خرید مبل ممکن است صرفا فقط به ظاهر توجه شود، در نمایندگی های فروش سعی می شود به شما راهنمایی هایی داده شود که چه اشتباهاتی سبب می شود تا شما خرید خوبی نداشته باشید.

نمایندگان فروش برند های مطرح چگونه از خرید های اشتباه مشتریان جلوگیری می کنند؟

۱) خرید مبل با ابعاد خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک : یکی از اشتباهاتی که اکثر مردم آن را انجام می دهند توجه نکردن به ابعاد خانه و انتخاب مبلمانی است که یا آن قدر بزرگ هستند که تمام فضای خانه را اشغال کرده و وسیله های دیگر به چشم نمی آیند و یا آن قدر کوچک هستند که هیچ تناسبی با ابعاد منزل و وسیله های داخل ندارد. برای جلوگیری از این اتفاق باید اطلاعات درستی در رابطه با ابعاد منزل خود داشته باشید.

۲) بی توجهی به کاربرد و راحتی مبل: برای مردم ظاهر مبلمان اهمیت بیشتری نسبت به راحت بودن آن دارد. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید تحت هیچ شرایطی، راحتی مبلمانتان را فدای زیبا بودن ظاهر آن کنید. برای این منظور بهتر است قبل از خرید روی آن بنشینید و تمامی نکاتی که در قسمت های قبل ذکر شد را تست کرده و انتخابی مناسب داشته باشید.

۳) بی توجه بودن به کیفیت مبلمان: شما باید مبلی را انتخاب کنید که جدا از بحث راحت بودن، بتوانید برای چندین سال آن ها را داشته باشید. همان گونه که اشاره کردیم کیفیت مبلمان به نوع چوب و پارچه به کار رفته در تولید آن بستگی دارد.

۴) خرید مبل با سبک های متفاوت: شما باید به هنگام خرید مبل به سبک و ترکیب رنگ منزل خود توجه کنید. برای ایجاد تناسب در بین وسایل منزل نمی توان از مبلمان اسپرت در ترکیب کلاسیک استفاده کرد. همچنین در صورت ناهماهنگ بودن ترکیب رنگ ها، منزل شما جلوه ای ناخوشایند پیدا خواهد کرد.

۵) خرید مبلمان ارزان با کیفیت پایین: در اکثر موارد دیده شده که مردم به دلیل مشکلات اقتصادی و یا محدود بودن بودجه، مبلمانی انتخاب می کنند که قیمت پایین تری دارند و پس از گذشت مدت کوتاهی مجبور به تعویض مبلمان می شوند. بهتر است به جای این کار، در صورتی که بودجه کافی برای تعویض مبلمان را ندارید آن ها را تعمیر کنید.

۶) انتخاب مبلمان با پارچه هایی که رنگ های روشن در آن ها به کار رفته: درست است که انتخاب مبلمان با رنگ های روشن هیجان انگیز بوده و سبب روشن تر دیده شدن فضا می شود، اما در صورت کثیف شدن، پاک کردن لکه از روی آن ها کاری دشوار بوده و ممکن است که جای لکه ها بر روی مبلتان ماندگار شود. شما می توانید برای دلباز شدن منزلتان از کاغذ دیواری و پرده های روشن استفاده کرده و مبلمانتان را ترکیبی از رنگ های تیره و روشن انتخاب کنید. به این صورت جلوه و زیبایی بیشتری را به منزل خود می بخشید.

۷) استفاده نکردن از کوسن های مختلف: شما می توانید با توجه به سبک منزل و ترکیب رنگ مبلمانتان، کوسن هایی را انتخاب کنید که مناسب باشند. این کار جلوه ای هیجان انگیز هم به منزل و هم به مبلمانتان خواهد بخشید. امروزه در بازار فروش مبلمان برای هر سبک و سلیقه ای بخواهید می توانید کوسن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۸) مبلمانی را انتخاب کنید که قابل تعمیر باشد: شما باید در هنگام انتخاب مبلمان به این نکته دقت کنید که مبلمانی را انتخاب کنید که اگر قسمتی از آن آسیب دید بتوان برای تعمیر اقدام کرد و نیازی به تعویض نداشته باشید.

۹) انتخاب مبلمانی که خدمات پس از فروش دارند: بهتر است به یاد داشته باشید که مبلمانی را انتخاب کنید که شرکت تولید کننده بتواند آن را برای شما گارانتی کند. در این صورت می توانید از با کیفیت بودن مبلمان انتخابی خود اطمینان کافی حاصل کنید.
چرا برند های مبلمان در تولیدات خود مبل های کلاسیک و راحتی را قرار می دهند؟
همان طور که اشاره کردیم امروزه مبلمان جزئی واجب از وسایل منزل شده است. هنگامی که افراد برای خرید مبلمان اقدام می کنند، بر سر دو راهی انتخاب بین سبک کلاسیک و سبک راحتی می مانند و نمی توانند به خوبی مبلمان مناسب با منزل خود را انتخاب کنند. در این قسمت قصد داریم که مقایسه ای در رابطه با مبلمان کلاسیک و راحتی داشته باشیم و شباهت ها و تفاوت های آن ها را بیان کنیم.

چرا برند های مبلمان در تولیدات خود مبل های کلاسیک و راحتی را قرار می دهند؟

در تولید مبلمان کلاسیک از چوب و پارچه استفاده شده که چوب ها به دلیل منبت کاری بر روی آن ها بیشتر در معرض نمایش هستند. در مبلمان کلاسیک تکیه گاه پشت و پایه ها بلندتر بوده و برای نشست و برخاست و رفت و آمد، راحتی نسبی را به میهمانان شما می دهد. اما مبلمان راحتی همان گونه که از اسمش پیداست تنها برای راحت بودن و استراحت کردن مناسب می باشند.

چرا برند های مبلمان در تولیدات خود مبل های کلاسیک و راحتی را قرار می دهند؟

در مبلمان راحتی بر خلاف مبلمان کلاسیک از پارچه بیشتر استفاده شده و چوب های به کار رفته در آن ها دیده نمی شوند. مبلمان راحتی دارای تکیه گاه و پایه های کوتاه تری نسبت به مبلمان کلاسیک بوده و دسته های پهنی را دارند.

در تولید مبلمان راحتی به دلیل پنهان شدن چوب ها و نبودن تراشکاری از چوب کاج که به آن چوب سفید هم می گویند استفاده می شود اما در مبلمان کلاسیک به دلیل وجود منبت کاری، استفاده از چوب سفید انتخاب مناسب و معقولی نبوده و برای آن از چوب های مقاوم تری همچون چوب راش استفاده می شود که همین دلیل سبب گران تر بودن این مبلمان نسبت به نوع راحتی آن می شود.

از دیگر تفاوت های این دو سبک مبلمان می توان به میزان فضایی که هر کدام اشغال می کنند اشاره کرد. مبلمان کلاسیک به دلیل ظرافت کاری که در آن به کار رفته فضای کمتری را اشغال می کند و جابجا کردن آن هنگام تغییر دکوراسیون راحت تر است اما در مبلمان راحتی این گونه نیست.شباهت این دو سبک از مبلمان در راحت بودن آن هاست. در مبل های کلاسیک همچون مبلمان راحتی پارچه ی زیادی به کار رفته که همین مورد سبب راحت بودن آن می شود.
انواع مبل های راحتی توسط برند های مطرح کدامند؟
مبلمان راحتی به دلیل تنوعی که در مدل آن ها وجود دارد، طرفداران زیادی دارند. تنوع در رنگ و طرح همچنین راحت بودن آن ها سبب شده تا هر فردی بخواهد در منزل خود یک دست از مبل های راحتی را داشته باشد. در ادامه به معرفی بیشتر این گونه مبلمان می پردازیم.

انواع مبل های راحتی توسط برند های مطرح کدامند؟
مشخصات مبل راحتی:
در مبل های راحتی وجود ویژگی های ظاهری متفاوت سبب متمایز بودن آن ها از مبل های کلاسیک شده است. از جمله:

۱) برخلاف مبلمان کلاسیک که در اسکلت و بدنه آن ها از چوب و فلز استفاده شده، در مبلمان راحتی تنها در اسکلت داخلی چوب به کار رفته و رویه ی آن ها با پارچه های مختلف و پشم شیشه پوشیده شده است.

۲) کم بودن ارتفاع در مدل های راحتی و کم بودن فاصله آن ها از زمین، از دیگر خصوصیات این مدل است.

۳) از دیگر خصوصیاتی که می توان به آن اشاره کرد وجود دسته های پهن است. زیرا در مبلمان کلاسیک دسته ها به صورت ظریف و از چوب و فلز درست شده است.

۴) نشیمن این گونه مبل ها به نسبت مدل کلاسیک آن نرم تر است.

چوب هایی که در اسکلت مبل های راحتی استفاده می شوند در طول عمر مبل نقش به سزایی دارد. از پر کاربردترین چوب ها در تولید مبلمان راحتی می توان به چوب گردو، راش، بلوط، روس و توسکا اشاره کرد. اما معمولا به دلیل قیمت مناسب و مقاومتی که در چوب های روس وجود دارد، تولیدکنندگان برای ساخت مدل راحتی از این چوب استفاده می کنند.
پارچه های مورد استفاده در ساخت مبل های راحتی می تواند از جنس کتان، چرم و یا مخمل باشد. در هر صورت پارچه ای که استفاده می شود باید در برابر فشار و تابش نور مقاوم باشد.
انواع مبل راحتی
مدل های مختلفی برای مبلمان راحتی وجود دارد که می توان با توجه به ابعاد منزل و سلیقه خود یکی از انواع آن را انتخاب کنید. از نمونه های آن می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:
کاناپه
به عنوان محبوب ترین و پر کاربردترین مدل در مبلمان راحتی می توان به کاناپه ها اشاره کرد که در مدل های دو نفره و یا سه نفره ساخته می شوند. از این نوع مبل در حالت کلی برای نشیمن و یا جلوی تلویزیون استفاده می شود. حتی می توان آن ها را در مکان های عمومی نیز مشاهده کرد.
مبل های راحتی لاوسیت
از دیگر مدل های مبل های راحتی، نوع لاوسیت آن است که در اندازه های دو نفره و کوچک تر از کاناپه تولید می شوند. این نوع از مبلمان بیشتر مورد استفاده زوج های جوان است و می توان از آن در نشیمن و یا اتاق خواب استفاده کرد.
مبل هایی به شکل L
یکی دیگر از پرطرفدارترین مدل های مبل راحتی، می توان به مدل L اشاره کرد که از آن ها در آپارتمان های با متراژ کم استفاده می شود. زیرا نیازی به فضای زیاد نداشته و به راحتی می توان آن را در قسمت گوشه نشیمن قرار داد.

مبل های تخت خواب شو:اگر فضایی کوچک دارید و نمی توانید از مبل و تخت خواب به صورت جدا استفاده کنید، بهترین انتخاب برای شما مبل های تخت خواب شو خواهد بود. با انتخاب این مدل از مبل می توانید در فضای مورد استفاده هم صرفه جویی کنید.
مبل های فانتزی
در این مبلمان از مدل ها و طرح های فانتزی استفاده می شود. برای این که بتوانید از این مدل استفاده کنید نیاز است که در چیدمان وسایل خود دقت زیادی را به کار ببرید. زیرا به دلیل ساختار هندسی به کار رفته در این مدل شما باید وسایل خود را متناسب و هماهنگ با همدیگر انتخاب کنید.

مبل های فانتزی
برند های مطرح باید چه اجزایی در طراحی مبلمان اداری خود در نظر بگیرند؟
همان گونه که وجود مبلمان برای منازل واجب شده، امروزه در محیط های اداری نیز از مبلمان خاصی استفاده می شود. این مبلمان شامل میز و صندلی ها و مجموع دیگر عناصری است که در دکوراسیون آن محیط استفاده می شود. در ادامه این مبحث به معرفی بخشی از این عناصر می پردازیم.
صندلی اداری
یکی از عناصر اصلی در هر محیط اداری وجود صندلی برای هر قسمت است. صندلی هایی که برای قسمت مدیریت انتخاب می شوند، کاملا متفاوت با صندلی های انتخابی در قسمت منشی و یا سالن انتظار هستند. به هر صورت برای هر قسمتی که می خواهید صندلی تهیه کنید، اولویت اولتان باید سلامتی و راحتی افراد باشد.
میز اداری
در رابطه با میزهای اداری می توان گفت که در انواع مدل ها و با کاربردهای مختلفی وجود دارند که شما می توانید با توجه به نیاز خود آن ها را انتخاب کنید. همانند صندلی های اداری، میز مورد استفاده در قسمت مدیریت با میز سایر کارکنان و منشی از نظر ابعاد کاملا متفاوت است.
کتابخانه ها
در بعضی از محیط های اداری برای دسترسی راحت و آسان به کتاب ها و مقالات از کتابخانه ها استفاده می کنند. امروزه هم در محیط های اداری خصوصی و هم در اداره های دولتی می توان نمونه های مختلفی از کتابخانه را مشاهده کرد.

کتابخانه ها
آیا برندهای معروف مبلمان در دنیا را می شناسید؟
با توجه به نکاتی که در رابطه با ملاک های استاندارد بودن مبلمان گفته شد، اکنون می خواهیم به معرفی چند برند برتر مبلمان در دنیا بپردازیم. با ما همراه باشید.
برند معروف kartell:
امروزه می توان کشور ایتالیا را یکی از برترین کشورها در عرصه هنر و دکوراسیون داخلی دانست که دارای شهرتی جهانی است. این کشور توانسته بهترین طراحان مبل را آموزش داده و برای تولید مبلمان به کشورهای دیگر بفرستد. یکی از برندهای مشهور در ایتالیا که مختص به تولید مبلمان است کارتل (kartell) نام دارد که شرکت تولید کننده ی آن در شهر میلان قرار گرفته است. این شرکت در ابتدا کار تولید لوازم جانبی خودرو را انجام می داد و سپس شروع به تولید لوازم خانگی کرد.
برند ایتالیایی Edra:
از دیگر شرکت های تولید کننده مبلمان در ایتالیا که شهرتی جهانی دارد می توان به برند ادرا(Edra) اشاره کرد که به دلیل طراحی های جالب و مدرنی که دارد توانسته برای خود شهرت و اعتباری جهانی کسب کند. ادرا کلمه ای یونانی بوده و به معنی گفتگوی فلسفی می باشد. این برند در طراحی های خود توانسته است با تلفیق سبک مدرن و سنتی، مبلمانی با کیفیت تولید کند.
برند French Heritage
این شرکت توسط فردی به نام Jacques Wayser و همسرش در شهر لس آنجلس آمریکا تأسیس شد. این تیم به دلیل دانشی که در رابطه با مبلمان و بازار آمریکا داشتند، توانستند به خوبی در زمینه تولید و صادرات مبلمان با این برند پیشرفت کنند. مبلمان تولیدی در این شرکت سبکی فرانسوی و مدرن داشته و از زیبایی و ظرافت خاصی برخوردار هستند.
برند Restoration Hardware
یکی دیگر از شرکت های تولید کننده مبلمان آمریکایی برند معروف Restoration Hardware می باشد که شرکت اصلی آن در کالیفرنیا قرار دارد. مؤسس آن فردی به نام استفن گوردون نام دارد که محصولات تولید شده توسط شرکتش را به صورت آنلاین به فروش می رساند.
برند Henredon
یکی دیگر از شرکت های موفق در آمریکا با نام هنردون(Henredon) شناخته می شود که محل اصلی شرکت در کارولینای شمالی قرار دارد. این شرکت توسط ۴ نفر تأسیس شد و امروزه دارای ۴ کارخانه تولیدی در زمینه مبل در آمریکا می باشد. معروف بودن این برند به دلیل ظریف کاری و کمک گرفتن از استعداد کارکنان خود و کارهای دستی است. از این شرکت به عنوان اولین برندی که توانست ایده ی مبلمان سفارشی را اجرا کند یاد می شود.
برند FENDI Casa
از دیگر برندهای معروف و محبوب در ایتالیا می توانیم به FENDI Casa اشاره کنیم که در تولید مبلمان های لوکس و با کیفیت توانسته برای خود اعتبار و شهرت کسب کند. این شرکت علاوه بر مبلمان، در تولید صندلی و تخت خواب نیز فعالیت دارد.

معروفیت این شرکت به دلیل طراحی برای جت ها و قایق های خصوصی است.
برندهای زیادی برای معرفی و خرید مبلمان وجود دارد که نمی توان همگی آن ها را تک به تک در این مقاله نام برد اما شما با تحقیقات کافی می توانید در رابطه با هر کدام اطلاعاتی به دست آورید که در خرید مبل می تواند برای شما کمک زیادی باشد.

برند FENDI Casa
عوامل مؤثر بر قیمت برندهای مختلف مبلمان چیست؟
از جمله عواملی که بر قیمت مبلمان اثر مستقیم دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• اگر مبل ها وارداتی بوده و یا در داخل خود کشور تولید شده باشند می تواند به طور مستقیم بر روی قیمت مبل تأثیر داشته باشد.
• نوع چوبی که در تولید مبلمان به کار میرود بر روی قیمت مبل اثر می گذارد.
• جنس و نوع پارچه ای که در تولید مبل به کار گرفته می شود.
• مدلی که برای خرید مبل انتخاب می شود مانند استیل و یا راحتی.
• تعداد مبلی که در سرویس انتخاب شما وجود دارد روی قیمت آن تأثیر می گذارد.
• بسته به این که ساخت مبل کار دست باشد و یا تولید دستگاه های ماشینی باشد، قیمت ها متغیر خواهند بود.
اکنون به بررسی هر کدام از موارد نام برده شده خواهیم پرداخت.
مبل های وارداتی و یا مبل های تولید شده در داخل کشور
به عنوان اولین نکته بهتر است این مورد را یادآور شویم که مبل های وارداتی از قیمت های بالاتری برخوردار هستند. زیرا هم قیمت ارزهای خارجی بالاتر بوده و هم در جریان واردات مبل، دلال هایی وجود دارند که سبب می شوند قیمت های سرویس مبلمان بالا برود.
بهتر است این نکته را به یاد داشته باشید که سرویس های مبلمان ایرانی هم از کیفیت بالایی برخوردار هستند و در تمام دنیا مشتری های خاصی دارند. کشورهایی مانند ایتالیا در اکثر مواقع پارچه های ابریشم مورد نیاز برای تولید مبلمان خود را از ایران تهیه می کنند. پس نباید صرفا به دلیل خارجی بودن به کیفیت اعتماد کنید.
چوب های مورد استفاده در تولید مبلمان
همان گونه که پیش تر اشاره کردیم در تولید مبلمان از چوب های مختلفی استفاده می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در صورتی که در تولید مبلمان مورد نظر شما از چوب های گران قیمتی ( مانند چوب گردو) استفاده شده باشد، مسلما قیمت سرویس انتخابی هم بالاتر خواهد بود. همچنین می توان گفت که به طور معمول قیمت سرویس های کلاسیک و سلطنتی بالاتر از سرویس های راحتی است. زیرا از چوب بیشتری در تولید آن ها استفاده شده است.

چوب های مورد استفاده در تولید مبلمان
جنس و نوع پارچه مورد استفاده در تولید مبل
همان گونه که گفته شد پارچه های متنوعی برای روکش مبل ها استفاده می شود. بسته به جنس، قیمت های آن ها هم متفاوت است. مانند چوب ها، هرچه پارچه مورد استفاده قیمت بالاتری داشته باشد، قیمت مبلمان هم بالاتر می رود.در صورتی که از پارچه ای مانند ابریشم در روکش مبل استفاده شده باشد، میزان راحت بودن مبل بیشتر و قیمت هم افزایش پیدا می کند.
مدل انتخابی مبلمان
با توجه به مدل های مدرن، کلاسیک و تلفیق کلاسیک مدرن، قیمت ها متنوع خواهند بود. با ما همراه باشید تا به بررسی قیمت هر کدام بپردازیم.
مبل های مدرن: این نوع از مبلمان سادگی خاص خود را دارند. در آن ها از منبت کاری کمتر و پارچه بیشتری استفاده شده است و می توان آن ها را در رنگ های متنوعی تهیه کرد. قیمت این مدل نسبت به دیگر مدل های مبلمان پایین تر است.
مبلمان کلاسیک: در مبلمان کلاسیک، به دلیل استفاده بیشتر از چوب، انجام منبت کاری بر روی آن ها و استفاده از پارچه های گران قیمت، ظاهری رسمی به آن ها بخشیده و سبب افزایش قیمت این مدل از مبلمان خواهد شد.
مبلمان کلاسیک مدرن: این مدل از مبلمان تلفیقی از سبک کلاسیک و سبک مدرن بوده که در آن منبت کاری به کار رفته است. پارچه های مورد استفاده در این سبک می تواند پارچه هایی مانند ساتن باشد. قیمت این سبک از مبلمان بستگی زیادی به حجم پارچه مصرفی در آن ها دارد.
تعداد مبل های موجود در سرویس مبلمان
در صورتی که سرویس مبلمان انتخابی شما تعداد مبل بیشتری داشته باشد، قیمت ها به همان نسبت بالا خواهد رفت. به عنوان مثال در صورتی که شما مبلمانی ۹ نفره انتخاب کنید قیمت آن از سرویس ۷ نفره بیشتر خواهد بود. حتی اگر از یک مدل و یک جنس باشند. زیرا در تولید آن از مواد اولیه، منبت کاری و ابزار های جانبی بیشتری استفاده خواهد شد که همین دلیل، سبب بالاتر بودن قیمت آن می شود.
مبلمان تولید شده با دست و یا تولیدی با ماشین
امروزه کارخانه های تولیدی زیادی از دستگاه های سی ان سی استفاده می کنند تا با پیاده سازی الگوهای دریافتی بتوانند مبل های طراحی شده را تولید کنند. این دستگاه ها از دقت بالایی برخوردار بوده و می توانند الگوهای داده شده به آن ها را دقیقا مانند مدل بسازند.
با این وجود مبلمانی که منبت کاری و طراحی آن ها با دست انجام شده باشد قیمت بالاتری خواهند داشت.

 

امروزه ثبت یک نام تجاری و لوگو ، یا به عبارتی ثبت شرکت و برند مبلمان یکی از اقدامات مهم هنگام شروع به کار شرکت های مبلمان می باشد.

اگر نام تجاری یا لوگویی که انتخاب کرده اید را بعد از گذشت مدتی از شروع کار بخواهید ثبت کنید ممکن است متوجه شوید که این برند و نام قبلا ثبت شده است . در این صورت زحمات شما از بین رفته و باید از ابتدا مراحل انتخاب نام تجاری  و برند را شروع کنید.

پس قبل از انجام هرکاری ابتدا به فکر ثبت نام تجاری و برند خود باشید.

شرایط ثبت برند مبلمان

جهت ثبت برند طبقات مختلف شغلی شکل گرفته است ،که اداره مالکیت صنعتی این طبقات را به شغل های مختلف اختصاص داده است . مثلا” طبقه اختصاص داده شده به ثبت برند مبلمان طبقه ۲۰ می باشد .

به هنگام ثبت لازم است که ابتدا استعلام به عمل آید ، چنانچه در طبقه مبلمان ، برند مد نظر شما پیش از این به ثبت نرسیده باشد ، در این طبقه قابل ثبت می باشد .لذا می توان گفت اولین مرحله در ثبت برند مبلمان ، استعلام برند است .

چنانچه کارخانه تولیدی بزرگی دارید نیاز به مجوز جهت ثبت برند دارید ، که این مجوز جواز تاسیس صنایع می باشد ولی چنانچه تنها به امر فروش مشغول هستید مجوز ثبت برند را از اتحادیه یا صنف مبل فروشان نیز می توانید اخذ کنید . ضمنا” اگر برند شما فقط لاتین باشد نیاز به اخذ کارت بازرگانی دارید.

مراحل ثبت برند مبلمان

پس از استعلام برند باید به سامانه اداره مالکیت صنعتی که مرجع ثبت برند است مراجعه کرد و سپس جهت ثبت برند مبلمان اظهارنامه برند را تکمیل نمود و سپس باید منتظر تصدیق اظهارنامه بمانید در این مرحله مدارک لازم ثبت برند را در سامانه بارگذاری می کنید .

سپس چنانچه برند تایید شود که مراحل بعد را شروع می کنید و اگر تایید نشد باید ایراداتی که در سایت و یا در پیامک اعلام شده است را برطرف نمایید . سپس مجدد برند مبلمان را ثبت اظهارنامه کنید و این بار پس از تصدیق ثبت نام مدارک را جهت تشکیل پرونده نزد مرجع ثبت برند مبلمان ارسال کنید .

سپس منتظر تصدیق فیزیک مدارک نیز از طرق گفته شده بشید و اگر آنها نیز مشکل داشت مشکل را برطرف کنید و چنانچه مشکلی نداشت می توانید روزنامه رسمی ثبت برند را ثبت نام کنید و چنانچه اعتراضی مبنی بر تشابه برند آگهی شده با برندهای موجود در زمینه مبلمان وجود نداشت شما می توانید پس از یک ماه مهلت طرح اعتراض برای بار دوم آگهی ثبت برند را در روزنامه رسمی کشور چاپ نمایید و سپس درخواست صدور گواهی ثبت برند را انجام دهید .

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری مبلمان

* شخص حقیقی:
– کپی شناسنامه
– کارت ملی
– کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
– کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
* شخص حقوقی:
– کپی شناسنامه
– کپی کارت ملی
– کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
– کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
– کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
نکته: در صورتی که در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد، ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود.

هزینه ثبت برند چقدر است و شامل چه هزینه هایی می شود ؟

پس از  اینکه از قابل ثبت بودن برند مورد نظرتان اطمینان خاطر پیدا کردید، می توانید با اطمینان بیشتری و آزمون و خطاهای کمتری نسبت به ثبت برندتان اقدام نمایید.

حال این سوال پیش می آید که هزینه کلیه مراحل ثبت برند چقدر می باشد.

هزینه های ثبت برند به هزینه های متغییری وابسته است که می تواند قیمت ثبت را در بازه قیمتی پر نوسانی قرار داهد.

یکی از متغیر ها این است که هنگام ثبت برند، آرم و لوگو خود را ثبت می کنید یا نمی خواهید در این مرحله این کار را انجام دهید.

پس کلا هزینه های ثبت با توجه به مواردی مانند قیمت چند نوبت آگهی، هزینه های بررسی، هزینه وکیل و یا مابالتفاوت هزینه ها جهت ثبت در تمام یا بخشی از طبقات مختلف را شامل می شود.

البته همه موارد ذکر شده بالا با فرض بر این است که شما کلیه مدارک لازم برای ثبت برند را نیز آماده داشته باشید. (مثلا برای ثبت برند مبلمان حتما می بایست مدارک مثبت شغلی را مبنی بر این که شما ارتباطی با آن طبقه درخواستی دارید را ارائه دهید – مثلا ارائه جواز کسب مغازه تان)