انتخاب پارچه مبل با کیفیت

انتخاب پارچه مبل با کیفیت. مبل راحتی از پر استفاده ترین اجزای دکوراسیون منزل است. از این رو تهیه یک مبلمان راحتی با کیفیت و شیک همواره در اولویت مشتریان است

مطمئنا اولین چیزی که مشتری در هنگام خرید مبل به آن توجه می کند نوع و جنس پارچه مبل می باشد. پس حتما برای شما جالب است که بدانید بهترین پارچه مبل کدام است؟ بهترین پارچه مبل چیست؟

 

اگر پارچه مبل ، کیفیت و مقاومت لازم را نداشته باشد، خیلی زود فرسوده شده و زیبایی و جلوه اولیه خود را از دست می دهد. پس باید هنگام خرید دقت کنید که بهترین پارچه را انتخاب کنید که مدتی بعد متحمل پرداخت هزینه مجدد برای تعویض مبل یا پارچه آن نشوید.

پارچه مبل خوب چه ویژگی هایی دارد؟ انتخاب پارچه مبل با کیفیت.

  • پارچه مبلی چینی
  • پارچه مبلی ترک
  • پارچه مبلی ایرانی

در حال حاضر بیشتر پارچه های موجود در بازار چینی هستند اما شما باید بهترین آنها را انتخاب کنید. اینکه پارچه کش نیاید و لطیف باشد . پرزهای آن کنده نشود و به اصطلاح کچلی نگیرد. تمامی این موارد را می توانید از فروشنده بپرسید و در مورد کیفیت پارچه از وی ضمانت بخواهید.

پارچه های ترک نیز طرفداران خاص خودش را دارد .

بهترین نوع پارچه برای مبل سلطنتی ، پارچه های یزد ایران هستند.

پارچه‌های شانل، کوبلن، مخمل، چرم نانومیکرو، سلطنتی و …  بخشی از پارچه‌هایی موجود در بازار است که در ساخت مبلمان  از آنها استفاده می‌شود.

معمولا برای مبلمان سلطنتی از پارچه‌های سلطنتی، برای مبلمان راحتی از مخمل،کتان، پارچه های اسپورت و برای مبلمان در اصطلاح «ال» از پارچه‌های چرم ، طرح چرم  و پارچه های اسپورت که دارای تنوع رنگی بالایی هستند استفاده می‌شود.

انتخاب بهترین پارچه مبل

با وجود اینکه انتخاب پارچه مبلمان امری کاملا  سلیقه‌ای است و بستگی به‌ نظر و خواسته ی مشتری دارد اما برای راهنمایی بیشتر باید بگوییم که همیشه درنظر داشته باشید که گراماژ تراکم پارچه اهمیت زیادی دارد و اینکه وقتی به پارچه مبلمان دست می‌کشید یک تکه است و به راحتی  فشردگی آن را می‌توانید با لمس کردن احساس کنید.

یکی دیگر از راه‌های مناسب برای شناخت تراکم پارچه این است که آن را جلوی نور بگیرید و آن را مقایسه کنید. پارچه ی مخمل براق معمولا پارچه مناسبی برای مبلمان استیل است و به این نوع از مبلمان  زیبایی دوچندان و خاص می‌دهد.

معمولا پارچه های با کیفیت و خوب از نظر وزن سنگین‌تر اند و همیشه قیمت، ملاک بهتر بودن و کیفیت عالی پارچه مبلمان نیست. مبلی که در آن از متریال بی کیفیت استفاده شود و جنس خوبی نداشته باشد زیبایی هم ندارد و این را می‌توانید در نگاه اول به مبلمان به وضوح احساس کنید.

انتخاب پارچه مبل با کیفیت

انتخاب نوع  پارچه مبل

صرف نظر از اینکه مبلمان شما در کجا قرار خواهد گرفت: یک اتاق نشیمن پرتردد،یک محل عمومی مثل فرودگاه، یا در یک اتاق آفتاب گیر، به خاطر استفاده و تماس زیاد و مکرر، پارچه ای باید انتخاب شود که در برابر ساییدگی، نور آفتاب شدید، خراشیدگی، لک و گرد و غبار مقاوم باشد. به طور کلی پارچه ها از نظر نوع الیاف آن به دو گروه تقسیم می شوند:

۱- پارچه با الیاف طبیعی

الیاف طبیعی مانند: کتان، لینن، پشم، ابریشم، چرم، ویسکوز ریون و استات
کتان مقاومت خوبی در برابر سایش، تغییر رنگ و نخ کش شدن دارد. ولی زود لک و چروک می شود.
لینن، تحمل کمی در برابر سایش دارد، زود لک و چروک می شود و شستن آن کار آسانی نخواهد بود. بنابراین بیشتر برای محیط های رسمی که تردد کمتری دارند، قابل استفاده است.
پشم، مقاوم در برابر تغییر رنگ، نخ کش شدن، چروک و لکه است. اگر به صورت کاملاً طبیعی استفاده شود، در اثر شستشو و تماس با آب حالت کوبیده و نمدی پیدا می کند.
ابریشم؛ بسیار ظریف، شکننده، و درخشان است. تنها برای استفاده رسمی در فضاهایی که تردد بسیار کمی دارند پیشنهاد می شود. لکه بری آن کاری تخصصی است.
چرم؛ به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن است. مقاوم در برابر سایش، اما در برابر خراشیدگی مقاومت پایینی دارد. با گذشت زمان نرمی و لطافت بیشتری پیدا میکند.

ویسکوز ریون ها؛ از خمیر کاغذ ساخته می شوند، بنابراین مقاومت بسیار کمی در برابر آب دارند. جذب رطوبت آنها بسیار بالاست. استحکام خوبی در برابر سایش دارند.

نرم، لطیف و درخشنده هستند و  زود چروک می شوند.با ترکیب با الیاف مصنوعی (نایلون، پلی استر) جذب رطوبت آن کاهش پیدا کرده و اصلاح می شوند.

استات ها؛ هم از سلولوز طبیعی گرفته می شوند و به صورت لیف های استات در می آیند. جذب رطوبت بسیار بالا، مقاومت سایش کم، استحکام کم تارها از خصوصیاتی هستند که با ترکیب با الیاف مصنوعی دیگر (نایلون، پلی استر) اصلاح می شود. مقاومت خوبی در برابر چروک دارند.

۲-پارچه با الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی مانند: آکریلیک، پلی استر، نایلون، ریون یا ابریشم مصنوعی
آکلیریک؛ الیاف آکلیریک ظاهری شبیه به پشم دارند. در برابر ساییدگی، چروک، لک و تغییر رنگ مقاوم هستند. کیفیت های پایین تر آن ممکن است به مرور زمان پرز بیاندازد. جذب رطوبت کمی دارد و کلاً الیافی مقاوم و بادوام به حساب می آیند. الیافی نرم و سبک هستند.
پلی استر؛ استحکام زیاد، خاصیت کشسانی مناسب، مقاومت سایشی زیاد، مقاوم در برابر چروک و حرارت، شستشوی راحت، جذب رطوبت کم، مقاوم در برابر نخ کش شدن، الیاف پلی استر را تبدیل به یکی از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی استفاده شده در صنایع نساجی، تبدیل کرده است.

این الیاف معمولاً با الیاف دیگر (مصنوعی و طبیعی) ترکیب می شوند. به خاطر بار الکتریکی که ایجاد می کند، دوده و گرد و خاک بیشتری جذب میکند؛ بنابراین زودتر نیاز به شستشو دارد، اما شستشوی آن راحت و آسان است.
نایلون؛ معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود و با مواد مصنوعی دیگر ترکیب شده و بافت بسیار مقاومی پیدا می کند. الیاف آن استحکام زیادی دارد و در برابر سایش و چروک مقاومند. جذب رطوبت بسیار کمی دارند.
ریون یا ابریشم مصنوعی؛ ظاهری ابریشم مانند دارد، گاهی شبیه به کتان یا لینن است. پارچه ای مقاوم محسوب میشود، اما خیلی زود چروک می خورد.

از آنجایی که پارچه های رومبلی در تماس مستقیم با بدن نیستند و الیاف طبیعی در حالت معمول نسبت به الیاف مصنوعی، دوام بسیار کمتر و مقاومتی کم دربرابر چروک و رطوبت دارند، نگهداری و شستشوی آنها تبدیل به کاری سخت و هزینه بر خواهد شد. بنابراین اکثر پارچه های موجود در بازار ترکیباتی از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا ترکیب الیاف مصنوعی با یکدیگر هستند.

چند نمونه از ترکیبات مختلف الیاف در بازار:

• ویسکوز – پلی استر – لینن – کتان
• ویسکوز – پلی استر – ابریشم
• ابریشم – استات – پلی استر
• ابریشم – کتان – ویسکوز

تشخیص کیفیت پارچه مبلمان

راهکارهای تشخیص کیفیت پارچه مبـل هنگام خرید و یا سفارش مبل کدام ویژگی برایتان اهمیت دارد؟ برند، قیمت، کیفیت. تمام این موارد مهم هستند؛ اما آن چیزی که اهمیت ویژه دارد، تشخیص کیفیت پارچه مبل است. قدم اول برای تشخیص کیفیت پارچه مبل، شناخت انواع پارچه‌های مبلی است مانند تشخیص کیفیت پارچه مبل ترک، پارچه مبلی ملیتا، پارچه مبل استیل یزد. در این نوشته به بررسی انواع پارچه مبل و مواردی که به شما در تشخیص کیفیت پارچه مبل کمک می‌کند، پرداخته‌ایم.

بیشتر افرادی که جهت تهیه مبل به نمایشگاه ها مراجعه می کنند نوع پارچه بکار رفته در آن مبلمان برای آن ها مهم می باشد و به همین علت از نمایشگاه دارها این سوال را می پرسند که پارچه بکار رفته در این مبلمان از چه نوع پارچه ای می باشد.اکثر پارچه های بکار رفته در مبلمان پارچه ترک می باشد

نکات کاربردی در تشخیص کیفیت پارچه مبل :

به قسمت های دوخت خورده پارچه در مبلمان دقت کنید. وقتی پارچه مبل کیفیت پایینی داشته باشد معمولا نقاط دوخته شده بیش از حد طبیعی سوراخ می شوند و نخ ها ماکلا دیده میشود و به اصطلاح پارچه از ناحیه ی سوزن خورده در حال در رفتن و پاره شدن است این مساله به خصوص در چرم های بی کیفیت به وضوح قابل مشاهده است.
در پارچه های که دارای پرز و خواب هستند ، بهتر است چند بار با دست سعی کنید که خواب پارچه را جا به جا کرده و به هم بریزید ، در پارچه های نامرغوب این عمل کم و بیش باعث به هم ریختگی پرز های پارچه شده و خیلی سخت می توان آن ها را به حالت اولیه بازگرداند.

این نوع پارچه مبل معمولا بعد از چند ماه رنگ اصلی خود را از دست داده و کمی تیره تر خواهند شد. اگر با ناخن سعی کنید پرز پارچه ها را خارج کنید نباید چیزی کنده شود، اگر توانستید به راحتی پرز ها را از تار و پود پارچه جدا کنید بدانید که این پارچه مبل همان پارچه ای است که پس از چند ماه مصرف ، بخش زیادی از پرز های خود را از دست داده و به اصطلاح کچل خواهد شد .

لازم به ذکر است گاهی تشخیص خوب و بد پارچه مبلی نیاز به کمی تخصص در این زمینه دارد اما توجه به نکات ارائه شده، و در اغلب موارد کمک زیادی به شما در انتخاب پارچه مناسب برای مبلمانتان خواهد کرد.

آیا راهی برای اثبات اصل نبودن پارچه مبل سراغ دارید؟

این سوال مطرح است که آیا پارچه ای که در این کشور(ترکیه) تولید می شود آیا در یک شرکت معتبر تولید می شود؟ در این کشور هم مانند سایر کشور ها شرکت های متعددی در زمینه تولید پارچه مبل مشغول به فعالیت می باشند ، به همین این علت آیا پارچه ای که تولید و صادر می شود واقعا مرغوب و دارای کیفیت مناسب می باشد یا خیر ؟

آیا ممکن است پارچه مبل ترک نباشد و با کیفیت باشد ؟

در ایران هم شرکت هایی در زمینه تولید پارچه مبل مشغول به فعالیت هستند.یکی از این شهرها که در زمینه تولید پارچه مبل مشغول فعالیت می باشد شهر یزد می باشد و یکی از معتبر ترین تولید کنندگان پارچه مبل می باشد.
کشور چین هم در این زمینه مشغول فعالیت می باشد و حدود ۸۰ درصد پارچه مبل کشور پارچه چینی می باشد . کشور سازنده هم آنقدر مهم نیست مهم این است که پارچه مبل بکار رفته کیفیت مناسب را دارد یا خیر.کیفیت در پارچه مبل یعنی اینکه این پارچه پرز نداشته باشد ، بعد از مدتی کچل نشود ، قابل شست و شو باشد و در برابر سایش دوام داشته باشد.

نکات کاربردی در تشخیص میزان کیفیت پارچه مبل :

۱٫به قسمت های دوخت خورده پارچه در مبلمان دقت کنید. وقتی پارچه مبل کیفیت پایینی داشته باشد معمولا نقاط دوخته شده بیش از حد طبيعي سوراخ می شوند و به اصطلاح پارچه از ناحیه ی سوزن خورده در حال در رفتن و پاره شدن است این مساله به خصوص در چرم های بی کیفیت به وضوح قابل مشاهده است.

پارچه مبل باکیفیت

در پارچه های مبلی که دارای پرز و خواب هستند ، بهتر است چند بار با دست سعی کنید که خواب پارچه را جا به جا کرده و به هم بریزید ، در پارچه های نامرغوب این عمل کم و بیش باعث به هم ریختگی پرز های پارچه شده و خیلی سخت می توان آن ها را به حالت اولیه بازگرداند. این نوع پارچه مبل معمولا بعد از چند ماه رنگ اصلی خود را از دست داده و کمی تیره تر خواهند شد. نکته ی مهم دیگر در مورد پارچه های مخمل و پرز دار این است که اگر با ناخن سعی کنید پرز پارچه ها را خارج کنید نباید پرز ها کنده شود ، اگر توانستید به راحتی پرز ها را از پارچه جدا کنید بدانید که این پارچه مبل همان پارچه ای است که پس از چند ماه مصرف ، بخش زیادی از پرز های خود را از دست داده و به اصطلاح کچل خواهد شد