راهنمای انتخاب رنگ مبل برای دکوراسیون منزل

راهنمای انتخاب رنگ مبل برای دکوراسیون منزل. اغلب افراد تصور می کنند انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان چالش برانگیز است در صورتیکه اگر شما اولویت های خود را بشناسید می توانید بهترین و مناسب ترین رنگ را برای مبلمان منزل خود انتخاب کنید.

مبلمان جزء وسایل پرهزینه یک خانه محسوب می شود که گاهی خریدش برایمان دردسر ساز می شود. مبلمان شما باید باب میلتان باشد چون برای خریدش هزینه زیادی پرداخت کرده اید و قرار است سال های زیادی را با آن سپری کنید. همچنین یکی از عناصر اصلی تعیین رنگ در خانه است پس حسابی باید دقت کنید! بنابراین پیش از اقدام به خرید مبلمان همه‌ی نکات مهم را در نظر بگیرید و سعی کنید انتخاب درستی داشته باشید تا پس از گذشت زمان کوتاهی از رنگ مبلمان خود دلزده نشوید و در هر صورت فراموش نکنید این مبلمان، مبل‌های دوست‌داشتنی خانه‌ی شما هستند و شما حق دارید مبلمان خانه‌یتان را به گونه‌ای انتخاب کنید که آن را دوست داشته باشید. در نتیجه اگر مبل دلخواهتان چندان هم با محیط نشیمن هماهنگی نداشت، سختگیری بیش از حد را کنار گذاشته و کمی هم به خواسته‌ی قلبیتان در انتخاب رنگ مبل توجه کنید.

شما چه رنگی را برای مبلمان منزل خانه خود می‌پسندید؟ از نظر شما ترکیب چه رنگ‌هایی محیط خانه را زیباتر می‌کند؟

چگونه رنگ مبل را انتخاب کنبم؟

رنگ‌های موجود در سالن نشیمن خود را بررسی کنید. رنگ کفپوش‌ها و کاغذ دیواری ها را فراموش نکنید. سلیقه کاربران اصلی مبل را در نظر بگیرید. محل قرارگیری مبل را مشخص کنید کاربرد اصلی مبل را تعیین کنید. رنگ مبلمان را با فضای بیرونی خانه هماهنگ کنید. پارچه مبلی دلخواهتان را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ و ست کردن رنگ مبل با فرش

برای ست کردن مبل و فرشتان همیشه لازم نیست تنها بر روی جنس پارچه شان تمرکز داشته باشید . بلکه شما می توانید به جای ست کردن رویه ی مبل با فرش، رنگ فرشتان را با کناره های مبل یعنی رنگ پایه ها و دسته ها هماهنگ نمایید. بدنه برخی مبل ها دارای روکش رنگ هستند و می توان آن ها را با رنگ فرش ست کرد.رنگ مبل و فرش شما حتما نباید یکی باشد و شما می توانید از دو رنگ که لزوما هیچ نزدیکی با یکدیگر ندارند، استفاده کنید.البته باید این دو رنگ با یکدیگر ست شوند و هم خوانی داشته باشند . رنگ های زیادی با قرار گرفتن در کنار هم، ترکیب زیبایی ایجاد می کنند، پس در صورت موافقت با این پیشنهاد گزینه های بیش تری روبرویتان است.

خاصیت رنگ ها چیست؟

با شناخت تاثیرات و قدرت رنگ‌ها در استفاده از آن‌ها در حالات گوناگون خود هوشیار باشید و از تاثیرات منفی آن‌ها جلوگیری کنید. برای مثال اگر شما فردی هستید که استعداد ابتلا به افسردگی را دارید، به هیچ عنوان نباید از رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای و مشکی که رنگ عزا و غم هستند و در واقع هم در ایجاد این احساسات بسیار موثرند، استفاده کنید.
رنگ گرم و سرد چیست؟جدول رنگ گرم و سرد

رنگهای سردوگرم

رنگهای سرد (آبی، سبز، فیروزه ای و نقره ای) که به طور کلی خاصیت آرامش بخشی دارند. رنگهای گرم (قرمز، صورتی، زرد، طلایی و نارنجی) که نشان دهنده احساسات مختلف از خوش بینی محض گرفته تا خشونت شدید هستند این رنگها می توانند حالات روحی مختلفی همچون هیجان یا خشم به انسان ببخشند.رنگهای ترکیبی(سرد/ گرم) (ارغوانی، سوسنی، بنفش و غیره) هم آرامبخش و هم مهیج هستند. رنگهای خنثی (قهوه ای، بژ، شیری، خاکستری، سیاه و سفید) که باعث می شوند انسان به سایر رنگهایی که در کنار آنها قرار گرفته اند، توجه خاص نشان دهد و بعضی از انواع سیاه، قهوه ای، برنزی، طلایی و بژ رنگ گرم محسوب می شوند در حالی که سفید، شیری، نقره ای و خاکستری رنگهای سردتری به حساب می آیند.

رنگ سبز

سبز رنگ آرامش و روستا،‌ رنگ درختان و چمنزار است. سبز روشن بهار و باروری را تداعی می‌کند و سبز پررنگ زنگار گرفتگی ، مالیخولیا واز هوش رفتگی را منتقل می‌کند. سبز سیر و نزدیک به یشمی سکوت عمیق یک جنگل انبوه کاج را به یاد می‌آورد.

رنگ آبی

آبی رنگ آسمان و دریاست ومانند سبز آرام‌بخش است. آبی قدرتمند است واز این جهت پس از قرمز قرار می‌گیرد. آبی روشن، جوان و پرانرژی است و به همین دلیل برای تجسم ورزش مناسب است،‌ اما آبی سیر و آبی سلطنتی نشانه وقار و تمول است. آبی همچنین رنگ نظافت و پاکیزگی است.

رنگ زرد

زرد رنگ اخطار ،‌توجه و نیز شادمانی است. رنگ آفتاب و گل نرگس است. اما درخشندگی بیش از حد آن موجب خستگی می‌شود. اگر دیوار آپارتمانی را با زرد پر رنگ بپوشانید، فضایی بسیار سنگین به وجود می‌آید. اما اگر آن را تا ۵۰% روشن کنید، لیمویی جذابی به دست می‌آورید که روح بخش و صبح‌گونه است.

رنگ قرمز

قرمز رنگ پرشوری است. رنگ قلب و رنگ زبانه‌های آتش. قرمز نگاه را به خود می‌کشاند و به گردش خون سرعت می‌بخشد. اگر قرمز را با سفید ترکیب کنیم رنگ صورتی خواهیم داشت که رنگ احساس و نگ شعر است و اگر به میزان معینی با مشکی مخلوط کنیم،‌ رنگ خرمایی اشرافی ویژه‌ای خواهیم داشت.

رنگ قهوه ای

قهوه‌ای چون خاک غنی و بارور است و افسردگی رنگهای پاییزی را منتقل می‌کند. قهوه‌ای روشن ، خرمایی و بژ به وسایل و اشیا حالتی روستایی و چوب‌گونه می‌دهد و قهوه‌ای سیر به کار نمایش محصولات چرمی می‌آید. سایه‌های قهوه‌ای بسیار متنوع است و در رنگ‌پردازی کاربرد وسیعی دارد.

رنگ بنفش

بنفش رنگ دل فریبی است که از دیرباز رنگ ملکه‌ها بوده است . بنفش در طبیعت کم‌یاب است و بیشتر رنگ آتلیه و کارهای هنری است. بنفش رنگ رازگونه‌ای است.

رنگ سفید

سفید سمبل پاکی ، پاک‌دامنی ،‌بی‌گناهی و صلح است. همچنین نشانه‌ای است برای مراکز بهداشتی ،‌بیمارستانها و زمستان. سفید رنگی است دوگانه: می‌تواند رنگ یک سرویس بسیار با ارزش چینی باشد و یا رنگ ظرف کاغذی یک‌بار مصرف . قدرت سفید را به عنوان یک رنگ کمکی دست کم نگیرید.

رنگ سیاه

سیاه رنگ شب و عزاست و به جادو وشیطان منتسب می‌شود. ظاهر وزین رنگ سیاه آن را بین سیاستمداران و هنرپیشه‌ها محبوب کرده است. این رنگ هنچنین با ثروت و زیبایی نیز مرتبط است. مثلا اشیا خانگی کاملا سیاه،‌ اشرافی‌تر به نظر می‌رسد.

انتخاب رنگ پارچه مبل راحتی

کدام رنگ برای پارچه مبل مناسب است؟ برای انتخاب رنگ پارچه مبل راحتی به این موضوع حتما دقت داشته باشید که هر رنگی نمی تواند به عنوان رنگ غالب مبلمان و نتیجه ی آن دکوراسیون شما باشد. به طور مثال اگر رنگ مورد علاقه ی شما صورتی دخترانه و یا سبز چمنی است، انتخاب چنین رنگ های تندی برای پارچه ی رو مبلی و غالب دکوراسیون نشیمن شما ابدا مناسب نیست، چرا که شخصیت و هویت فضای شما را متزلزل خواهد کرد. شما می توانید از تناژ رنگ های مشابه و نسبتا ملیح تر در ترکیب با سایر رنگ ها، این رنگ را مهمان فضای خود کنید و یا از این رنگ ها در غالب اکسسوری هایی مثل کوسن و رانر در فضای داخلی تان استفاده کنید.

انتخاب رنگ پارچه مبل استیل

در انتخاب پارچه ی رومبلی برای مبل استیل آنچه که حائز اهمیت است تناسب رنگ پارچه انتخابی با چوب مبل است چرا که این رنگ تاثیر بسیار زیادی در جلوه ی دکوراسیون شما دارد. همان طور که می دانید مبلمان استیل مناسب برای دکوراسیون هایی بهسبک کلاسیک و لوکس است. بنابراین نوع رنگ و جنس پارچه شما می تواند تا حد زیادی فضای دکوراسیون شما را تبدیل به یک دکوراسیون لوکس کند.

چگونه رنگ پارچه مبل را با سایر لوازم ست کنیم؟

پس از انتخاب رنگ پارچه مبل حالا نوبت به ست کردن آن با سایر لوازم و وسایل منزل می رسد. اگر بخواهیم ازست کردن رنگ مبل با سایر وسایل منزل صحبت کنیم، باید به نزدیک ترین وسایلی که در اطراف مبلمان شما وجود دارد اشاره کنیم، برای نمونه اولین گزینه و پر طرفدارترین لوازمی که برای هماهنگی با مبلمان انتخاب می شود، فرش و پرده است که معمولا همجوار با مبلمان شما قرار دارد. پس در قدم اولی می توانید یکی از لوازم را برای ست کردن با مبلمانتان انتخاب کنید،

رنگ تیره برای مبلمان

مبلمان تیره: اگر یک مبل تیره برای یک کف تیره انتخاب کنید باید منتظر ناپدید شدن مبلمانتان باشد! اگر هنوز تصمیم به استفاده از یک مبلمان تیره برای یک کف تیره دارید بهتر است با این راهکار ها کمی مبلمانتان را قابل مشاهده تر بکنید. مبلمانی با پایه های استیل و یا چوب به رنگ روشن انتخاب کنید تا فضایی ما بین کف و مبلمان ایجاد کنید یا از یک فرش سبک و روشن استفاده کنید. از آنجا که اندازه مبلمان بزرگ است و از پارچه یا چرم دوخته می شود، می تواند درصد قابل توجهی از نور ورودی را جذب کند و فضا را تاریک تر جلوه دهد. کاری که من همیشه در مشاوره های دکوراسیون پیشنهاد می دهم استفاده از یک پارچه یا پتو به رنگ مشابه مبل انتخابی است. این پارچه را روی مبلمانی که در حال حاضر دارید پهن کنید و تأثیرش در فضا را مشاهده کنید و بعد تصمیم بگیرید.

رنگ روشن در مبلمان

مبلمان روشن: مبلمان روشن چالش هایی که پیش رویتان می گذارد متفاوت تر از مبلمان تیره است. قبل از اینکه یک مبلمان صورتی روشن و بزرگ انتخاب کنید بهتر است ریختن چای روی آن را تصور کنید! نمی گویم مبلمان صورتی نخرید بلکه سعی دارم شما را متوجه کنم که نمی توانید مدام به فرزندانتان دستور بدهید روی مبل دراز نکشند و یا خوراکی نخورند! اگر هنوز تصمیم به خرید مبلمان صورتی و بزرگ دارید قبل از خرید از قابل شست و شو بودنش اطمینان حاصل کنید.

رنگ خنثی برای مبلمان

مبلمان با رنگ های خنثی: رنگ های خنثی شامل سفید، شیری، کرم و طیف رنگی خاکستری است که اکثرا در گروه رنگ های روشن قرار دارند مگر طیف های تیره تری از خاکستری که در گروه رنگ های تیره قرار می گیرند. رنگ های خنثی محبوبیت بسیاری در بین مردم دارند شاید دلیلش ست شدن راحت وسایل جانبی باشد. مبلمان خنثی دوستان وفادار و تکمیل کننده دکوراسیون شما هستند، بدون نگرانی دکوراسیون خود را تغییر دهید آن ها جایگاهشان را به راحتی پیدا خواهند کرد. اگر تصمیم به خرید مبلمان با رنگ های خنثی را دارید، خرید وسایل آبنباتی را به یاد داشته باشید!

راهکارهای تشخیص کیفیت پارچه مبـل هنگام خرید و یا سفارش مبل کدام ویژگی برایتان اهمیت دارد؟ برند، قیمت، کیفیت. تمام این موارد مهم هستند؛ اما آن چیزی که اهمیت ویژه دارد، تشخیص کیفیت پارچه مبل است. قدم اول برای تشخیص کیفیت پارچه مبل، شناخت انواع پارچه‌های مبلی است مانند تشخیص کیفیت پارچه مبل ترک، پارچه مبلی ملیتا، پارچه مبل استیل یزد. در این نوشته به بررسی انواع پارچه مبل و مواردی که به شما در تشخیص کیفیت پارچه مبل کمک می‌کند، پرداخته‌ایم.

بیشتر افرادی که جهت تهیه مبل به نمایشگاه ها مراجعه می کنند نوع پارچه بکار رفته در آن مبلمان برای آن ها مهم می باشد و به همین علت از نمایشگاه دارها این سوال را می پرسند که پارچه بکار رفته در این مبلمان از چه نوع پارچه ای می باشد.اکثر پارچه های بکار رفته در مبلمان پارچه ترک می باشد

نکات کاربردی در تشخیص کیفیت پارچه مبل :

به قسمت های دوخت خورده پارچه در مبلمان دقت کنید. وقتی پارچه مبل کیفیت پایینی داشته باشد معمولا نقاط دوخته شده بیش از حد طبیعی سوراخ می شوند و نخ ها ماکلا دیده میشود و به اصطلاح پارچه از ناحیه ی سوزن خورده در حال در رفتن و پاره شدن است این مساله به خصوص در چرم های بی کیفیت به وضوح قابل مشاهده است.
در پارچه های که دارای پرز و خواب هستند ، بهتر است چند بار با دست سعی کنید که خواب پارچه را جا به جا کرده و به هم بریزید ، در پارچه های نامرغوب این عمل کم و بیش باعث به هم ریختگی پرز های پارچه شده و خیلی سخت می توان آن ها را به حالت اولیه بازگرداند.

این نوع پارچه مبل معمولا بعد از چند ماه رنگ اصلی خود را از دست داده و کمی تیره تر خواهند شد. اگر با ناخن سعی کنید پرز پارچه ها را خارج کنید نباید چیزی کنده شود، اگر توانستید به راحتی پرز ها را از تار و پود پارچه جدا کنید بدانید که این پارچه مبل همان پارچه ای است که پس از چند ماه مصرف ، بخش زیادی از پرز های خود را از دست داده و به اصطلاح کچل خواهد شد .

لازم به ذکر است گاهی تشخیص خوب و بد پارچه مبلی نیاز به کمی تخصص در این زمینه دارد اما توجه به نکات ارائه شده، و در اغلب موارد کمک زیادی به شما در انتخاب پارچه مناسب برای مبلمانتان خواهد کرد.

آیا راهی برای اثبات اصل نبودن پارچه مبل سراغ دارید؟

این سوال مطرح است که آیا پارچه ای که در این کشور(ترکیه) تولید می شود آیا در یک شرکت معتبر تولید می شود؟ در این کشور هم مانند سایر کشور ها شرکت های متعددی در زمینه تولید پارچه مبل مشغول به فعالیت می باشند ، به همین این علت آیا پارچه ای که تولید و صادر می شود واقعا مرغوب و دارای کیفیت مناسب می باشد یا خیر ؟

آیا ممکن است پارچه مبل ترک نباشد و با کیفیت باشد ؟

در ایران هم شرکت هایی در زمینه تولید پارچه مبل مشغول به فعالیت هستند.یکی از این شهرها که در زمینه تولید پارچه مبل مشغول فعالیت می باشد شهر یزد می باشد و یکی از معتبر ترین تولید کنندگان پارچه مبل می باشد.
کشور چین هم در این زمینه مشغول فعالیت می باشد و حدود ۸۰ درصد پارچه مبل کشور پارچه چینی می باشد . کشور سازنده هم آنقدر مهم نیست مهم این است که پارچه مبل بکار رفته کیفیت مناسب را دارد یا خیر.کیفیت در پارچه مبل یعنی اینکه این پارچه پرز نداشته باشد ، بعد از مدتی کچل نشود ، قابل شست و شو باشد و در برابر سایش دوام داشته باشد.

نکات کاربردی در تشخیص میزان کیفیت پارچه مبل :

۱٫به قسمت های دوخت خورده پارچه در مبلمان دقت کنید. وقتی پارچه مبل کیفیت پایینی داشته باشد معمولا نقاط دوخته شده بیش از حد طبيعي سوراخ می شوند و به اصطلاح پارچه از ناحیه ی سوزن خورده در حال در رفتن و پاره شدن است این مساله به خصوص در چرم های بی کیفیت به وضوح قابل مشاهده است.

پارچه مبل باکیفیت

در پارچه های مبلی که دارای پرز و خواب هستند ، بهتر است چند بار با دست سعی کنید که خواب پارچه را جا به جا کرده و به هم بریزید ، در پارچه های نامرغوب این عمل کم و بیش باعث به هم ریختگی پرز های پارچه شده و خیلی سخت می توان آن ها را به حالت اولیه بازگرداند. این نوع پارچه مبل معمولا بعد از چند ماه رنگ اصلی خود را از دست داده و کمی تیره تر خواهند شد. نکته ی مهم دیگر در مورد پارچه های مخمل و پرز دار این است که اگر با ناخن سعی کنید پرز پارچه ها را خارج کنید نباید پرز ها کنده شود ، اگر توانستید به راحتی پرز ها را از پارچه جدا کنید بدانید که این پارچه مبل همان پارچه ای است که پس از چند ماه مصرف ، بخش زیادی از پرز های خود را از دست داده و به اصطلاح کچل خواهد شد

منبع: bmesfahan.com

برچسب ها:

,مبل رنگ فیلی,ترکیب رنگ مبل راحتی,رنگ مبل نسکافه ای,رنگ مبل سال,رنگ مبلمان استیل,انتخاب رنگ مبل و فرش,مبل راحتی رنگ شاد,جدیدترین ترکیب رنگ مبل راحتی,