اصطلاحات خرید و فروش مبل را بدانید تا بهتر خرید کنید

اصطلاحات خرید و فروش مبل هنگام خرید مبل اصطلاحات زیادی از فروشندگان میشنوید اگر قصد خرید مبل داشته باشید و به یک نمایشگاه مبل سر بزنید حتما آنها را میشنوید که ممکن است از آنها سر در نیاورید دسته ای از این اصطلاحات را در زیر برای شما شرح میدهیم.

اصطلاح مبل استیل یا مبل راحتی

معمولا مبل‌ها به دو گروه راحتی و استیل دسته بندی می‌شوند. مبل‌های راحتی باید تمام پارچه باشند و چوب یا فلزی در پشت تکیه گاه نشیمن و روی دسته آنها به کار نرفته باشد. مبل‌های راحتی دسته‌های پهن و پایه و پشتی نسبتا کوتاه‌تری نسبت به مبل‌های استیل دارند. مبل‌های استیل، ترکیبی از چوب و پارچه هستند. پشتی این مبل‌ها، کاملا صاف و کمی بلند است. مبل استیل معمولا دسته های چوبی تاج و جلو دسته چوبی منبت کاری شده دارند.مبل های استیل معمولا برای راحت نشستن طولانی یا لم دادن برای استراحت و تماشای تلویزیون طراحی نشده اند. اگر قرار است برای استفاده شخصی و راحتی خودتان مبلمان بخرید بهتر است سراغ مبلمان راحتی بروید اما اگر خانه شما فضای کافی برای قرار دادن ۲ دست مبلمان را دارد، بهتر است یک ست کامل استیل برای پذیرایی از مهمان بخرید و یک نیم‌ست راحتی هم برای خودتان تهیه کنید.

یک دست مبل یعنی چه؟

از اصطلاحات خرید و فروش مبل که خیلی در بین فروشندگان کاربرد دارد دست مبل است. معمولاً یک دست مبل به یک ست مبل هفت نفره گفته میشود که شامل، یک کاناپه سه نفره، یک کاناپه دو نفره و دو عدد مبل تک نفره می‌باشد. اما لازم نیست شما این تعداد و ترکیب را رعایت کنید، بلکه می‌توانید متناسب با فضا و نیاز خودتان تعداد و ترکیب چند نفره بودن آن را کم و زیاد کنید. با دانستن فرمول محاسبه واحد مبل، قیمت نهایی را به راحتی می‌توانید محاسبه کنید.

واحد مبل چیست؟

هر دست مبلمان هفت نفره معادل ۵٫۵ واحد محاسبه میشود. و بدین طریق محاسبه میشود که : مبل سه نفره معادل دو واحد مبل دو نفره معادل یک و نیم واحد و مبل تک نفره معادل با یک واحد می باشد . گاهی قیمت مبل را بر اساس واحد آن نیز محاسبه می کنند.

کلاف خام مبل چیست؟

یکی از اصطلاحات خرید و فروش مبل کلاف است که به بدنه و چارچوب اصلی مبل که عمدتاً از چوب ساخته می‌شود،می‌گویند. کلاف مبل‌ها بیشتر از چوب روس یا چوب راش ساخته می‌شود و استحکام آن نقش بسیار مهمی در دوام مبل دارد مبلمان استیل یک اسکلت چوبی یک تکه دارد به ان مبل یا کلاف خام میگویند. مبل راحتی معمولا دو نوع کلاف دارد یک کلاف داخلی مبل است که کاملا در زیر پارچه هست و یک کلاف بیرونی دارد که بصورت پاسنگی و یا قالپاق جلو دسته رنگ شده به کلاف داخلی مونتاژ میشود. .

پارچه نانو چیست؟

یکی دیگر از اصطلاحات خرید و فروش مبل پارچه نانو است که از جدیدترین نوع از پارچه ها می باشند واخیرا در تولید مبلمان از آنها استفاده میشود گاهی ممکن است فروشنده به شما بگوید این مبل با پارچه نانو تهیه شده این بدان معنی است که آب و چای در آن نفوذ نمی‌کند. این نوع پارچه به نسبت پارچه های معمولی قیمت بالاتری دارد پارچه های معمولی نیز معمولا زد اب و زد لک هستند.

پاف مبل چیست؟

پاف مبل چیست، چه کاربردی دارد و چگونه می‌توان از آن در دکوراسیون منزل استفاده کرد؟
پاف مبل در نوعی از مبل شبیه به صندلی است که جایی برای تکیه دادن در آن وجود نداشته و در بازار معمولا به شکل مربعی و یا به شکل گرد وجود دارد. پاف بخشی از مبلمان منزل است که به عنوان یک صندلی بدون پشتی، نیمکت، چهارپایه و میز قهوه استفاده می‌شود. در فرهنگ غربی پاف را برای راحتی بیشتر زیر پای خود قرار می‌دهند. اما در برخی نمایشگاه‌های مبل برای این پاف‌ها شیشه طراحی کرده‌اند و آن را به عنوان میز جلو مبلی به فروش می‌رسانند.

مبل کف دوبل چیست؟

مبل کف دوبل به مبلی گفته میشود که کف ان از مبل جدا میشود و قابل شستشو است.
بزرگ‌ترین مزیت مبل‌های تشک دوبل بر مبل‌های کف ثابت این است که اگر ابر و اسفنج یا فنر تشک این مبل‌ها بخوابد و از بین برود، می‌توان به جای تعمیر کل مبلمان فقط تشک آنها را تعمیر کرد. تشک مبل‌های تشک دوبل، زیپ دوخته شده است و شما می‌توانید در صورت کثیف‌شدن پارچه، خیلی ساده آن را از تشک جدا کنید و بشویید
اصطلاحات خرید و فروش

مبل کف ثابت چیست؟

مبل کف ثابت به مبلی گفته میشود که کف ان روی مبل مونتاژ شده و از مبل جدا نمیشود.
بزرگ‌ترین مزیت مبل‌های کف ثابت بر مبل‌های یک‌تکه و ساده این است که اگر ابر و اسفنج یا فنر تشک این مبل‌ها بخوابد و از بین برود، می‌توان به جای تعمیر کل مبلمان فقط کف مبل را تعمیر کرد.

مبل پرکار چیست؟

این اصطلاح را تعداد کمی از فروشندگان استفاده میکنند.مبل پر کار به مبلی گفته میشود که از تعداد تکه های زیادی مثل پاسنگی دسته های جدا پشت جدا و کف جدا به هم مونتاژ میشود. در دوخت روکش ان از طرح های خیاطی زیادی استفاده شده و نسبت به مبل های ساده وقت بیشتری برای خیاطی رویه کوبی و مونتاژ نیاز دارد

مبل کم کار چیست؟

مبل کم کار به مبلی گفته میشود که از تعدا تکه های کمی تشکیل شده مثل یک کلاف و دسته در دوخت روکش ان بدون طرح و ساده است. این نوع مبلمان برای خیاطی رویه کوبی و مونتاژ وقت کمتری میاز دارد. و با نوع مدل ها میشود تولید انیوه انجام داد.

خطای چشم: به دلیل آن که فضای نمایشگاه‌های فروش مبل غالباً وسیع و بزرگ است، حجم واقعی مبل‌های راحتی چندان نمود ندارد. اگر با محدودیت فضا روبرو هستید، حتماً در زمان خرید طول و عرض مبل‌ها را با ابعاد مکانی که قرار است مبل‌ها در آن مستقر شوند، مقایسه کنید تا بعداً شگفت‌زده نشوید.

تغییر رنگ: بسیاری از فروشندگان با ارائه‌ی کالیته‌ی رنگ و برای جلب نظر شما، می‌گویند مبل را با هر رنگی که شما بخواهید تولید میکنند. به خاطر داشته باشید که یک رنگ یا یک پارچه تا زمانی که روی یک مبل ننشیند، تناسب، زیبایی یا زشتی آن مشخص نخواهد شد. لذا تغییر رنگ یک مبل متناسب با رنگ دلخواه شما، با پذیرش ریسک بالایی همراه است. توصیه می‌شود همان رنگی که در فروشگاه دیده و پسندیده‌اید را انتخاب کنید.

گارانتی مبلمان: معمولاً فروشندگان برای جلب نظر مشتری، وعده‌های مختلف در خصوص گارانتی تعویض یا امثال ان می‌دهند. اما در زمان معامله یا گارانتی ارائه شده با وعده‌های اولیه انطباق ندارد، یا آن قدر تبصره به آن خورده است که عملاً گارانتی معنایی ندارد و یا گارانتی ارائه شده اعتبار چندانی ندارد و از ضمانت اجرایی لازم برخوردار نیست. لذا توصیه می‌شود گارانتی را کلاً فراموش کنید و جنسی را انتخاب کنید که از دوام و استحکام لازم برخوردار باشد. با کمی گشت و گذار، مشاهده و مقایسه‌ی محصولات فروشگاه‌های مختلف این مهارت را به دست خواهید آورد.

مبل کف ثابت یا کف دوبل: یکی از نکاتی که حین خرید مبل باید به آن دقت کنید این است که کفی و پشتی مبل ثابت است یا از آن جدا می‌شود. جدا شدن آن‌ها از جهت قابلیت شست‌وشو خوب است، اما اگر فرزند یا فرزندانی دارید که از آن‌ها به عنوان توپ فوتبال یا ابزاری برای کوبیدن در سر و کله‌ی یکدیگر استفاده می‌کنند، عمر و یکپارچگی مبل به شدت کاهش می‌یابد و مبل جدید شما سریعاً از ریخت و قیافه می‌افتد

از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب را تا انتها خواندید صمیمانه متشکریم، امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب شما عزیزان را راهنمایی کنیم. لطفاً نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما درمیان بگذارید تا بتوانیم در ادامه راه از آنها بهره بگیریم. از اینکه لطف می کنید و این مطلب را به اشتراک می گذارید بی نهایت سپاس گذاریم

مقالات مرتبط با اموزش مبل سازی تولید مبلمان یا سرمایه گذاری در صنعت چوب و مبلمان.

بازاریابی و فروش مبلمان

مدیریت کسب و کار مبلمان

کسب و کار مبلمان تولید و بازاریابی و فروش

اموزش صفر تا صد مبل سازی

آموزش فروشندگی حرفه ای مبلمان

بهریتن راهنمای انتخاب اسم فروشگاه مبل

نویسنده مهندس سید حسین علوی طراح تولید کننده و متخصص استاندارد سازی مبلمان مدیر تولیدی مبل اصفهان.

تعمیرات مبل در اصفهان

خرید مبل مستقیم از تولیدی