ابر و اسفنج در اصفهان

ابر و اسفنج در اصفهان در سال های دور که در ایران مبلمان جزو لوازم لوکس منزل به حساب می آمد ، مواد اولیه تولید مبلمان مثل چوب ، پارچه ، یراق آلات و … نیز بسیار گران بود و از خارج از کشور وارد می شد.

ولی امروزه که ایران چوب های داخلی خوبی دارد و هم دستگاه های سی ان سی پیشرفته برای پرداخت و منبت آن وجود دارد. هم پارچه های رومبلی بسیار زیبا در داخل تولید می شود و هم یراق آلات به وفور وجود دارد.

ابر و اسفنج اصفهان

مواد اولیه مبلمان

  • چوب و اسکلت مبل : که جنس بیشتر آنها از چوب روسی ، ام دی اف و نئوپان است که توسط دستگاه های مخصوص تراش و منبت می شوند.
  • یراق آلات : موادی مثل چسب پستوله ، اسپری ، سوزن و منگنه مبلی و ..
  • فوم : یک حایل بین چوب و روکش است که به صورت پلی فوم و فوم های سرد و گرم در بازار موجود است. در قدیم این حائل ترکیبی از پنبه و ابر بوده است.
  • روکش مبل : روکش مبل که می تواند پارچه ، چرم و … باشد.

یراق آلات مبل

برای اتصال چوب و پارچه دستگاه مخصوص منگنه وجود دارد که هرچه جنی مقاوم تری داشته باشد اتصال چوب و پارچه محکم تر انجام می شود.

این منگنه ها در سایز ها و تنوع زیادی در بازار وجود دارد که برای رویه کوبی و اتصالات مبل به کار می رود. جنس بیشتر سوزن ها نیز گالوانیزه و طلایی رنگ است.

دیگر یراق آلات شامل : میخ و پیچ (لینک ) ، انواع رزوه و لولا (برای مبلمان تاشو ) انواع چفت و کلون و شب بند ، انواع قفل ، انواع اتصالات پیچ و مهره ای ، پیچ فیکس ، الیت گوشه ، ریل کشو ، دستگیره و …

ابر و اسفنج اصفهان

اسکلت مبل :

اسکلت مبل می تواند از جنس چوب ، چوب فشرده ، ام دی اف ، نئوپان و … باشد. بیشتر از چوب درختان پهن برگ و سوزنی برگ برای اسکلت مبلمان استفاده می گردد مانند ممرز ، توسکا ، راش و …

برای ساخت مبلمان با قیمت مناسب و ارزان نیز ، چوب های ارزان قیمت را رنگ کرده و طی مراحل خاصی فرآوری می کنند. تشخیص چوب از روی ظاهر کاری دشوار است چون بیشتر آنها در معرض هوا تغییر رنگ داده و نمی شود درست تشخیص داد.

رومبلی :

رومبلی  می تواند از جنس چرم ، پارچه ، کتان و مخمل و … باشد که این مورد بستگی به سلیقه مشتری دارد. خود چرم نیز انواع مختلفی دارد که پس از پرداخت واکس زده شده و استفاده می شوند.

اگر مبل پارچه ای باشد ، بعد طرح و رنگ ، مهمترین فاکتور در انتخاب آن ضدآب و ضدلک بودن آن می باشد . این نوع پارچه ها در انواع ایرانی و ترکی در بازار موجود می باشند.

پارچه های مبلی رایج عبارتند از:

پارچه کریستال یا ساتن با طرح برجسته ، پارچه های جیر چینی ، پارچه های بریلیانت ، پارچه کوبلنی

ابر و اسفنج:

حدفاصل بین اسکلت چوبی و پارچه مبلی ابر و اسفنج قرار می گیرد.

فوم انواع مختلفی دارد که از ترکیب مواد شیمیایی مخصوص با تسبت مشخص در کوره ساخته می شود. به دلیل تنوع در نوع ساخت دارای کیفیت های مختلفی هستند. فوم ها نسبت به اسفنج ها طول عمر بیشتری دارند.

ابر و اسفنج

اسفنج ، همان ابر معمولیست که در ضخامت های مختلف در بازار موجود است و برای قسمت های مختلف مبل کاربرد دارد . مثلا برای دسته های مبل و پشت مبل از اسفنج نازک استفاده می شود . هرچقدر چگالی اسفنج در کف مبل بیشتر باشد ، طول عمر مبل بیشتر است.

انواع فوم :

فوم گرم ، فوم سرد ، فوم ویژه که خاصیت فوم گرم و سرد را باهم دارد .پلی فوم که جنس آن بیشتر از پلاستیک می باشد.

تعمیر مبل در اصفهان